(03.07.2015, 14:32:50)      PRZEMÓWIENIE DYREKTORA LICEUM- JOLANTY BĄK- WYGŁOSZONE 26.06.2015r. PODCZAS UROCZYSTOŚCI ZAKOŃCZENIA OBCHODÓW STULECIA

 

 

Witam. To jest już koniec?

 

Na szczęście nie w swojej ostatecznej wymowie. Jak dobrze, że nie musimy myśleć dziś o końcu jako o punkcie wyznaczającym granicę, za którą nie ma czegoś. Wręcz przeciwnie – wypada zacytować rzymskiego poetę Owidiusza: „Fi­nis co­ronat opus”. Koniec wieńczy dzieło, ale też przede wszystkim zapamiętajmy, że to, co kończymy dzisiaj, jest wspaniałym początkiem. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku nasz koniec planowany na 20 czerwca ustąpił miejsca Live Festiwalowi Oświęcim 2015 i cierpliwie czekał na swoją kolej. Wiadomo było, że i tak jest nieuchronny. I do tego bardzo wielowątkowy – koniec roku szkolnego, koniec rekrutacji, koniec jubileuszu. Mam nadzieję, że dzisiejsze zakończenie Państwa nie znuży i dotrwamy w dobrym zdrowiu do…. kolejnego końca - oczywiście dzisiejszej uroczystości.

 

Za chwilę wręczę, jak co roku, świadectwa promocyjne. Przedstawię Państwu najlepszych z najlepszych. Zwykle robimy to we własnym gronie, ale trudno nie skorzystać z wyjątkowej okazji i obecności szacownych gości. Zanim to nastąpi, pozwolę sobie na kilka krótkich refleksji do wydarzeń, których byliśmy świadkami i uczestnikami w roku szkolnym 2014/15.  

 

Gdy w 2012 r. pisałam tekst to Jednodniówki, zawarłam tam takie zdania: „Mamy jednak głęboką wiarę, że do roku 2015, kiedy szkoła będzie świętować Jubileusz 100–lecia, uda się spełnić marzenia naszych uczniów, nauczycieli przedwojennej i współczesnej szkoły o nowoczesnych laboratoriach i pracowniach przedmiotowych. To właśnie na nas tu teraz, spoczywa obowiązek spłaty długu wdzięczności wobec pracowników i stworzenie nowych, jeszcze lepszych możliwości działania szkoły przez kolejne lata. Może ktoś za kilka dziesięcioleci wspomni nasze dokonania i z dumą napisze, jak bardzo się zmieniło liceum podczas danych nam „pięciu minut”….  Marzenie się spełniło! Szkoła wypiękniała, stała się placówką na miarę XXI w. Od roku cieszymy się z sześciu nowoczesnych pracowni. Dziękuję za to: Powiatowi Oświęcimskiemu, Miastu Oświęcim, Gminie Chełmek, Gminie Oświęcim, Gminie Zator, Gminie Przeciszów, Gminie Polanka Wielka, Gminie Osiek, Absolwentom, Radzie Rodziców i Stowarzyszeniu Pomocy Szkole Małopolska.

Szanowni Państwo! W dzisiejszych czasach, kiedy każdy ma swój mały, samorządowy świat, niełatwo było podejmować tak odważne i niecodzienne decyzje. Dziękuję wszystkim Paniom i Panom - starostom, burmistrzom, wójtom, radnym i panu prezydentowi za podjęcie wyzwania i pomoc  w spełnieniu naszych marzeń. Ale pragnę zapewnić, że ci, którzy nie podjęli się tego zadania, też pozostają w mojej wdzięcznej pamięci. To była lekcja pokory i wiary, że w przyszłości, przy następnych jubileuszach już nie zabraknie nikogo.

 

Szczególne podziękowania kieruję do Pana Starosty Józefa Krawczyka. Zanim ośmieliłam się prosić  gminy powiatu oświęcimskiego o pomoc, zwróciłam się do Pana Starosty z prośbą o wyrażenie zgody. Pańska akceptacja była inspirująca i dalekowzroczna. Panie Starosto, pamiętam Pana skupienie i uwagę.  I  pamiętam Pana słowa:  „ Ma pani moją zgodę. Niech pani działa, ale szanse są małe”.  „Fi­nis co­ronat opus” - projekt zamknęliśmy pozyskaną kwotą 155 tys. zł. Cenne pracownie nie wyczerpują wszystkich pożytków. Pozyskaliśmy jeszcze coś cenniejszego. Właściwie bezcennego. W pełni odbudowaliśmy tożsamość społeczności szkolnej, zmieniając, właściwie wracając, do patrona księdza Stanisława Konarskiego. Inspiracją bezpośrednią były wspomnienia Pana dyrektora Kazimierza Grabonia, który w 1980 r. doprowadził do powrotu patrona na sztandar szkoły, niestety bez określenia -  ksiądz. Pomyślałam, jeśli nie teraz, to kiedy? I znów udało przekonać się radnych Powiatu Oświęcimskiego. Uchwałą Rady Powiatu nazwa szkoły została formalnie zmieniona.  Naturalnym następstwem było ufundowanie nowego i zgodnego ze zmianami sztandaru. Z pomocą przyszła ta sama instytucja, która sto lat temu współzakładała szkołę i pomogła wznieść obecną siedzibę. To nasza nieoceniona Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz jej sternicy wizjonerzy: ten sprzed osiemdziesięciu lat –ks. Jan Skarbek i ten współczesny – ks. Jerzy Brońka. Księże Proboszczu – serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję również założonemu 25 lat temu przez śp. prof. Stefana Piotrowskiego  TPLO i współczesnemu  Stowarzyszeniu Pomocy Szkole Małopolska. Panie i Panowie Prezesi  – w imieniu własnym oraz społeczności szkolnej dziękuję za  pomoc w ufundowaniu sztandaru szkoły. Równolegle  Towarzystwo  dbało o naszą zbiorową pamięć, tablice pamiątkowe   i wyjątkowe miejsce dla społeczności szkolnej - ścianę Pro Memoria na cmentarzu parafialnym.

 

Dziękuję także wszystkim sponsorom, osobom prywatnym i firmom, które chcą pozostać anonimowe.  Wasz wkład to kolejne prawie 100 tys. zł, które w całości pokryły koszty  obchodów.   

 

I na koniec to, co równie ważne: Drodzy Profesorowie, Drodzy Uczniowie. Pokażcie się dumnie! Szanowni Goście popatrzcie na nich, to właśnie Ci, którym chciałabym    w sposób szczególny podziękować. Moja szkolna rodzina. Szanowni Państwo, oni tego dokonali. Cztery odsłony, osiem dni ciężkiej pracy od rana do nocy podczas przyjmowania setek gości i prawie czterysta dni pracy koncepcyjnej. Dziękuję moim współpracownikom i uczniom za radość tworzenia. Podczas wszystkich odsłon  zapraszaliśmy każdego,  ryzykując brak  miejsc lub puste krzesła. I nie wiem, jak to się stało, ale dla nikogo nie zabrakło miejsca i żadne nie pozostało puste.  Dla mnie osobiście te chwile były bezcenne. Dla nich warto żyć.

 

Szanowni Państwo, stworzyliśmy wyjątkową wspólnotę. Każdy coś dał od siebie i cząstkę zostawił na zawsze - nie tylko ducha, ale i materii. Wielki szacunek, tym bardziej, że nie jesteśmy specjalistami od: grafiki, reklamy, informatyki, dyplomacji, prawa prasowego, fotografii, archiwistami, redaktorami, kamieniarzami, architektami wnętrz i dobry Bóg wie, kim jeszcze. Za to wszystko całej społeczności szkolnej jestem bardzo wdzięczna.

 

 

 

Reasumując, czy koniec może być początkiem? Tak !

 

Może być początkiem kariery naszych kolejnych absolwentów.

 

Początkiem intelektualnego rozwoju nas samych i kolejnych 100 lat naszego liceum.

 

Początkiem wielkich miłości i szczerych przyjaźni.

 

Prawdziwy festiwal życia.

 

 

(03.07.2015, 14:11:29)      SZANOWNI PAŃSTWO

Tu właśnie umieszczamy bieżące informacje, komunikaty dotyczące obchodów Jubileuszu. 

Najważniejsze jest dla nas, aby sympatycy Liceum mogli wspólnie przeżywać zarówno przygotowania do kolejnych odsłon Jubileuszu, jak i sam przebieg uroczystości. Jeśli w związku z pojawiającymi się w Aktualnościach informacjami chcielibyście Państwo się z nami skontaktować, to prosimy o skorzystanie z zakładki: KONTAKT

Jesteśmy obecni równiez na Facebooku: www. facebook.com/pages/Stulecie-Konarskiego

(03.07.2015, 14:10:14)      SOBOTA - 27.CZERWCA 2015r. BAL ABSOLWENTÓW ORAZ DAWNYCH I OBECNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY

Niemal 290 uczestników balu spotkało sięw szkole , aby świętować 100. urodziny Konara! Powitanie gości, złożenie obietnicy dobrej zabawy, wielki korowód w takt poloneza- tak rozpoczęła się zabawa, jakiej stare mury szkoły chyba nie pamiętają! Był wspaniały tort urodzinowy, możliwość wykonania stylizowanej fotografii,zwiedzenia szkoły, obejrzenia zdjęć ze szkolnych kronik i archiwów, uhonorowanie par z Konara. Przede wszystkim jednak udało nam się, mamy nadzieję, stworzyć miejsce i czas dla niezwykłych spotkań kolegów ze szkolnej ławy, przyjaciół, słowem sporej cześci rodziny Konara. 

Zabawa trwała do białego rana. Ostatni tancerze zeszli z parkietu o 4.45!

 

                

(03.07.2015, 13:56:47)      PIĄTEK - 26.CZERWCA 2015r. UROCZYSTOŚCI ZAKOŃCZENIA OBCHODÓW JUBILEUSZU 100-LECIA

WSZYSCY JESTEŚMY Z KONARA!
Rodzina Konara jest wielka, wielopokoleniowa, pielęgnująca tradycje i jednocześnie nowoczesna, idąca z duchem czasu. Zapoczątkowali ją fundatorzy, których wspominaliśmy podczas I odsłony jubileuszu. O sprawne funkcjonowanie tej rodziny i odpowiedni poziom edukacji dbali nauczyciele i pracownicy szkoły – bohaterowie II, grudniowej odsłony. Tej rodziny nie byłoby bez 11281 absolwentów, którzy kontynuowali dobre tradycje tej szkoły -bohaterowie III odsłony- i 391 obecnych uczniów, którzy pozostając w szkole, wprowadzają Ją w kolejne stulecie.

Świętowanie pod  hasłem: WSZYSCY JESTEŚMY Z KONARA zgromadziło uczniów, pokolenia absolwentów, pracowników szkoły oraz przyjaciół, sympatyków i darczyńców . „Ta tylko przyjaźń jest prawdziwa i trwała, która rodzi się z szacunku dla osoby”- mawiał patron Liceum- ks. Stanisław Konarski. Świadkami oficjalnego zakończenia Jubileuszu stulecia było szacowne grono gości, m.in. poseł Beata Szydło, Małopolski Wicekurator Oświaty-Grzegorz Baran, członkowie Komitetu Honorowego Jubileuszu 100-lecia szkoły, obecni burmistrzowie i wójtowie piastujący funkcje w powiecie oświęcimskim, radni powiatu oświęcimskiego: miasta i gminy Oświęcim, Chełmek, Zator, Przeciszów, Polanka Wielka, Osiek, pracownicy Starostwa Powiatowego ,przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Liceum,byli dyrektorzy Liceum oraz księża -absolwenci i pracownicy.
Rozpoczęliśmy od wręczenia statuetek uczniom, którzy ukończyli jubileuszowy rok szkolny 2014/2015 z najwyższymi wynikami, nastąpiło również oficjalne rozwiązanie Komitetu Honorowego, wmurowanie Kapsuły Czasu oraz projekcja krótkiego filmu wprowadzającego nas w kolejne stulecie działalności Konara. W Kapsule Czasu wmurowanej przed wejściem głównym do szkoły znalazły się m.in.: arkusze maturalne z jęz. polskiego, matematyki, jęz. angielskiego, przesłania uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły do kolejnych pokoleń rodziny Konara, konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent Miasta Oświęcim, Janusz Chwierut, ogłosił ,że Konarowi zostanie przyznany tytuł Ambasadora Ziemi Oświęcimskiej.

Całość uroczystości zakończyła Msza Św. odprawiona o godzinie 13:00 w Kościele NMP w Oświęcimiu koncelebrowana przez ks. Ks. Biskupa Romana Pindla w asyście księży- absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników szkoły. 
IV odsłona Jubileuszu to również czas na stopniowe podsumowania całości obchodów, uhonorowanie darczyńców, którzy w ostatnim roku wspierali w sposób wyjątkowy Konara. 

 

 

     

         

(09.06.2015, 22:57:46)      IV ODSŁONA JUBILEUSZU 100-LECIA KONARA 26.i 27. CZERWCA 2015r.

Pod hasłem: WSZYSCY JESTEŚMY Z KONARA społeczność liceum oraz przyjaciele szkoły będą świętować oficjalne zakończenie obchodów jubileuszu. Dotychczas podczas kolejnych odsłon w sposób szczególny wspominano założycieli i darczyńców szkoły, pracowników oraz uczniów. Hasło ostatniej edycji obchodów to zaproszenie nie tylko dla dawnych i obecnych pracowników i uczniów , ale także dla przyjaciół, sympatyków, dobrodziejów szkoły. „Ta tylko przyjaźń jest prawdziwa i trwała, która rodzi się z szacunku dla osoby” – mawiał patron liceum-ks. Stanisław Konarski. Żeby świętować z Konarem 26 czerwca nie trzeba mieć oficjalnego zaproszenia. Zapraszamy serdecznie.

 

Oto plan uroczystości:
26 czerwca 2015
- godz 10.00. oficjalne uroczystości na sali gimnastycznej połączone z zakończeniem roku szkolnego. Nastąpi wówczas m.in.: oficjalne rozwiązanie Komitetu Honorowego obchodów,wmurowanie Kapsuły Czasu,prezentacja niezwykłej publikacji naukowej o Liceum oraz premiera krótkiego filmu przygotowanego przez młodzież

- godz.13.00. msza święta w kościele NMP w Oświęcimiu koncelebrowana przez biskupa w asyście księży -absolwentów Konara oraz byłych i obecnych pracowników szkoły.

27 czerwca 
- godz. 20.00. Bal absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników szkoły

(20.04.2015, 20:47:16)      SOBOTA - 18.KWIETNIA 2015 r. RADOSNE SPOTKANIE UCZNIÓW I ABSOLWENTÓW.

Za nami drugi dzień 3. odsłony jubileuszowego świętowania- dzień niezwykły, magiczny. 18 kwietnia przed godziną 14 sala gimnastyczna Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu wypełniła się uczniami i absolwentami. Spotkanie prowadzili nauczyciele: pani prof. Katarzyna Musiał i pan prof. Janusz Toczek. Każdy przyszedł do Konara z ciekawością, pragnieniem wspomnień, radością… Oczekiwania gości Konara zostały spełnione. Było pięknie, radośnie, magicznie. O szkole, uczniach i absolwentach opowiadał były dyrektor, Kazimierz Graboń. Uczniowie roku jubileuszowego odczytali fragmenty uczniowskich przesłań do przyszłych pokoleń. Przesłania te obok innych przedmiotów zostaną umieszczone w kapsule czasu podczas 4. odsłony świętowania. W czasie sobotniego spotkania pani dyrektor w towarzystwie absolwentów szkoły otwarła dwie jubileuszowe wystawy. Pierwsza z nich, zatytułowana „Nasi uczniowie” jest kontynuacją wystaw, które towarzyszyły poprzednim odsłonom świętowania. Natomiast druga jest unikatową ekspozycją, na której obok absolwentów szkoły- profesjonalistów i amatorów, swoje prace plastyczne wystawili również obecni uczniowie. Goście mogli obejrzeć prezentacje filmowe i fotograficzne na temat uczniów i absolwentów. Największe oczekiwania związane były z występami artystycznymi. Te nikogo nie zawiodły. Nauczycielowi j. polskiego, Januszowi Toczkowi udało się namówić do występu aktorów teatru „Na Stronie”- dziś dyrektorów, prezesów, ludzi mediów i artystów znanych ze scen teatralnych i filmowych, studentów. Na program złożyły się fragmenty spektakli i piosenek teatru „Na Stronie”. Artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Uczniowie i absolwenci, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tej odsłony (artyści występujący w spektaklu, wystawiający swoje prace, dzielący się wspomnieniami i doświadczeniami życiowymi, laureaci olimpiad i nagrody Primo Inter Optimos) otrzymali okolicznościową tarczę z napisem „Duma Konara”. Na koniec organizatorki 4. odsłony zaprosiły do udziału w czerwcowych spotkaniach przyjaciół Konara, zachęciły do balu absolwentów i dawnych i obecnych pracowników szkoły. Po oficjalnym spotkaniu nadszedł czas na indywidualne rozmowy, wspomnienia, oglądanie wystaw, oddychanie atmosferą szkoły- jubilatki.

W czerwcu 4. odsłona jubileuszowego świętowania- odsłona zatytułowana „Wszyscy jesteśmy z Konara”. Konar czeka i zaprasza do wspólnego świętowania!


           

           

(20.04.2015, 20:43:19)      LAUDACJE WYGŁOSZONE PODCZAS UROCZYSTOŚCI PRZY ŚCIANIE PRO MEMORIA DN.17.KWIETNIA 2015r.

Adam Antoni Józef Karasiński, syn Franciszka i Julianny z domu Zontek, urodził się 2 kwietnia 1905 r. w Oświęcimiu. Jego ojciec był sekretarzem magistratu w Oświęcimiu, naczelnikiem straży ogniowej w Oświęcimiu i członkiem utworzonego w 1907 r. komitetu obywateli i mieszkańców miasta Oświęcimia tudzież przyległych gmin, który złożył w Urzędzie Gminnym Królewskiego Miasta Oświęcimia petycję o wsparcie starań o utworzenie gimnazjum w naszym mieście. Adam Karasiński był założycielem, a następnie drużynowym Sokolo-Skautowej Drużyny I w Oświęcimiu, zwanej również Pierwszą Drużyną Harcerską w Oświęcimiu.W 1923 r. zdał egzamin dojrzałości w Prywatnym Gimnazjum w Oświęcimiu, obecnie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w roku 1924. W czasie służby ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty i oficerską Szkołę Piechoty; mianowany podporucznikiem rezerwy. W 1929 roku rozpoczął służbę w policji państwowej. Został mianowany na stopień podkomisarza 1 lutego 1937 r. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem za długoletnią służbę.W 1939 r. w nieznanych okolicznościach dostał się w ręce NKWD i był następnie więziony w obozie w Ostaszkowie.W 1940 r. został zamordowany w Twerze (ówczesna nazwa-Kalinin);jest pochowany w pobliskim Miednoje.

 

Kazimierz Antoni Kulczycki syn Juliana i Teresy z domu Gancarz, urodził się 16 lutego 1910 r. w Oświęcimiu. Jego ojciec był urzędnikiem skarbowym, radnym miasta, prezesem lokalnego Towarzystwa Szkoły Ludowej; w znaczący sposób przyczynił się do budowy zakładu salezjańskiego.W 1928 r. ukończył Gimnazjum Koedukacyjne im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Był aktorem sekcji teatralnej Akademickiego Koła Oświęcimian (organizacji zrzeszającej absolwentów gimnazjum).Kazimierz Kulczycki był z wykształcenia inżynierem rolnikiem, po ukończeniu studiów odbył praktykę zawodową w majątku Grabówka pod Wodzisławiem, następnie mieszkał w Oświęcimiu. W 1939 roku w nieznanych okolicznościach dostał się w ręce NKWD, więziony w obozie w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu w 1940 roku, tam spoczywa. Krótko po odkryciu w 1943 r. przez Niemców masowych mogił ofiar zbrodni katyńskiej, jego zwłoki zostały zidentyfikowane przez tzw. komisję Robla na podstawie tekstu upoważniającego Kulczyckiego do odbioru materiałów szewskich. Na Ścianie ,,Pro Memoria’’ jest już tabliczka poświęcona bratu Kazimierza, Adamowi.

Konrad Tadeusz Szałkiewicz, syn Tadeusza i Stanisławy z domu Stankiewicz, urodził się 3 kwietnia 1910r. w Oświęcimiu. Jego ojciec był urzędnikiem pocztowym. Rodzina mieszkała w Brzezince. Konrad Szałkiewicz: w roku 1928 ukończył Gimnazjum Koedukacyjne im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Podobnie jak Kazimierz Kulczycki był aktorem sekcji teatralnej Akademickiego Koła Oświęcimian. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Krakowie. Był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Oświęcimiu. W1929 r. ukończył kurs w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty. Został mianowany podporucznikiem rezerwy  1 stycznia 1932 r. W 1938 r. został przydzielony do oświęcimskiego batalionu Obrony Narodowej. We wrześniu 1939 r. wziął udział w walkach z Niemcami jako dowódca 3 plutonu 4 kompanii strzelców 2 batalionu piechoty 203 pułku piechoty. Gdyby nie wojna, zostaliby szwagrami- Witalia Kulczycka, siostra Kazimierza, była narzeczoną Szałkiewicza. W 1939 r. w nieznanych okolicznościach dostał się w ręce NKWD, następnie więziony w obozie w Kozielsku. W 1940 r. został zamordowany, pochowany w Katyniu.

 

 


           

   

(20.04.2015, 20:35:27)      PRZEMÓWIENIE DYREKTORA LICEUM-JOLANTY BĄK- PODCZAS OBCHODÓW JUBILEUSZU - 17.KWIETNIA 2015 r.

Dzień dobry! Witam Szanownych Gości i wszystkich zgromadzonych.

Dziś, po raz trzeci w tym roku, stoję przed wyzwaniem niemożliwym. Mam opisać historię 11081 absolwentów szkoły. Losy absolwentów naszego liceum wpisane w polskie dzieje najnowsze wypełniłyby wiele opasłych tomów. Moje wystąpienie niech będzie zaledwie małym prologiem do wstępu.

Rzecz będzie o ludziach, drzewach i wolności. Symbolika ludzkich losów w powiązaniu z drzewem jest powszechnie stosowana. Wystarczy wspomnieć o korzeniach – tak ważnych dla obu organizmów. Porównuje się całą ludzkość do drzewa, a ludzi do jego liści. Drzewo trwa i rośnie, chociaż liście spadają. Można by mnożyć analogie o polskich losach oraz w kontekście dzisiejszej uroczystości – las katyński, dąb katyński, brzozowy krzyż na bezimiennej mogile, nostalgiczna chopinowska wierzba. Oczywiście ta płacząca za utraconą bądź odległą Ojczyzną.

Te wzajemne powiązania muszą prowadzić nas dzisiaj do jednego, szczególnego drzewa. DRZEWA WOLNOŚCI -tego wymarzonego  i opisanego przez amerykańskich prezydentów. Tego, które według Thomasa Jeffersona trzeba od czasu do czasu podlewać krwią patriotów   i tyranów.

O krwi dla drzewa mówił także Abraham Lincoln, ale z myśli swojego poprzednika usunął słowa: „od czasu do czasu”.

Wolność okupiona krwią Polaków zraszała ziemię pod tym samym drzewem wyrosłym za Atlantykiem.

W polskich dziejach krwi patriotów było zdecydowanie więcej niż krwi tyranów. Niektórzy nie bez racji twierdzą, że krwi tyranów nie było wcale. Polskie drzewo wolności zraszają także pot i łzy. Bohaterowie       z Katynia, Charkowa i Miednoje zostaną dzisiaj przypomniani są to: Kazimierz Kulczycki, Konrad Szałkiewicz oraz Adam Karasiński. Ja zaś chcę dzisiaj opowiedzieć o życiu jednego z nas – absolwentów Naszej Szkoły – Piotrze Szewczyku. Także dzięki niemu rośnie Drzewo Wolności. Pozwólcie Państwo, że przytoczę jego słowa, które spisał własnoręcznie na dwa lata przed śmiercią- w 1986r.

 Życiorys

            Urodziłem się 9 września 1908 roku w Babicach woj. Krakowskie. Do szkoły podstawowej uczęszczałem w Babicach. Liceum Ogólnokształcące ukończyłem w Oświęcimiu. Podjąłem pracę w Administracji Państwowej, zaliczyłem Szkołę Podchorążych w 1930 roku. Od 1931 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego pracowałem w Wielkich Mostach woj. Lwów do lipca 1939r. W tym czasie zostałem zmobilizowany do wojska gdzie pełniłem funkcję ochrony mostów na Wiśle „Poniatowskiego” i „Kierbedzia” w Warszawie. Przebywałem tam do grudnia, w grudniu 1939 roku w grupie pięciu osób wyruszyłem przez Czechosłowację na Węgry. Z Węgier do Jugosławii, do Włoch i do Francji, gdzie wstąpiłem do Wojska Polskiego   „Strzelców Podhalańskich” . Stamtąd do Norwegii, gdzie zostałem odznaczony przez Generała Sikorskiego krzyżem   „ Virtuti Militari” oraz krzyżem „Norweski Krzyż Walecznych”. Z Norwegii powróciłem do Francji, stamtąd do Londynu gdzie objąłem funkcję instruktora wychowania w Ośrodku Zgrupowania Artylerii Przeciwlotniczej gdzie przebywałem do roku 1942. W lutym 1942 roku służyłem w szeregach „Cichociemni” zostałem jako skoczek zrzucony z 17 na 18 lutego 42 roku w woj. Siedleckim, skąd skierowany zostałem do Kedywu Warszawa, a stamtąd przeniesiony do Kedywu Lwów, gdzie pełniłem funkcję dowódcy, biorąc czynny udział w obronie Lwowa. Po rozwiązaniu walczącego oddziału we Lwowie przeszedłem do Lublina, tutaj zostałem zdemobilizowany z wojska. Jako żołnierz zdemobilizowany wystąpiłem o misję zdelegalizowanych konspiracyjnych oddziałów AK do Londynu. Powróciłem w październiku 1945 roku z zamiarem ujawnienia się, do ujawnienia nie doszło, gdyż zostałem aresztowany. Wyrokiem Sądu Wojskowego w Warszawie zostałem skazany na karę śmierci, w drodze łaski zamieniono wyrok na 15 lat więzienia. Na podstawie amnestii, po przebyciu 11 lat więzienia, wyszedłem na wolność. Po wyjściu w roku 1958 prowadziłem warsztat okleiny Wyrób okleiny i Galanterii Drzewnej w Krościenku. Od 1985 roku zostałem zatrudniony jako pracownik fizyczny w warsztacie tej samej branży u ob.. przy ul. Stelona 65 w Warszawie, gdzie pracowałem do chwili choroby, od 17 stycznia 1986 r. przebywałem w Państwowym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, ul. Czerniakowska na oddziale Neurologicznym. Po przeżyciu udaru mózgu nie jestem w stanie pracować, ukończyłem 78 rok życia. Proszę o przyznanie mi należnej Emerytury. Obecny stan zdrowia wymaga stałej opieki osób trzecich.

1986.02.05                                                                                   Piotr Szewczyk    

 

  Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie        

Bóg dając nam życie obdarzył nas jednocześnie wolnością. Dał nam także wolną wolę. To od nas, od naszych wyborów zależy, czy przyszłe pokolenia nadal będą cieszyć się wolnością -tak szczególnie miłą i drogą dla Polaków. Oby już nikt nigdy nie musiał podlewać jej krwią. Niech wystarczą pot i łzy. Także łzy radości. Pamiętajcie, że nie ma wolności bez Solidarności.

O wolność trzeba dbać, pielęgnować ją. Bo tylko prawdziwie wolny człowiek ma szansę na spełnienie. A szczęśliwym i wybitnym jest tylko ten, który jest spełniony.

Niech DRZEWO WOLNOŚCI rośnie w każdym z nas.

 

(20.04.2015, 20:23:33)      PIĄTEK - 17 KWIETNIA 2015r. UROCZYSTOŚCI W SZKOLE I PRZY ŚCIANIE PRO MEMORIA.

Za nami pierwszy dzień 3. odsłony jubileuszowego świętowania w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Wiosenną odsłonę roku jubileuszowego poświęcono uczniom i absolwentom. Wszystko rozpoczęło się w piątek, 17.04 o godz. 12.00. Społeczność szkolna i zaproszeni goście uczestniczyli w pięknej uroczystości, w czasie której oddano hołd uczniom i absolwentom szkoły, którzy stracili życie w wyniku różnych wydarzeń historycznych. Bezpośrednim pretekstem do tego była 75. rocznica zbrodni katyńskiej. Trzech absolwentów liceum to ofiary tej zbrodni. Jednemu z nich- Adamowi Karasińskiemu- dedykowano dąb pamięci symbolicznie posadzony w czasie piątkowej uroczystości. Dęby pamięci honorujące pamięć o dwóch pozostałych absolwentach- Konradzie Szałkiewiczu i Kazimierzu Kulczyckim- mają już swoje korzenie silnie wrośnięte w ziemię oświęcimską.

Niezwykłym elementem piątkowej uroczystości była obecność trzech pocztów sztandarowych- obok sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, były również sztandary szkół noszących imiona wybitnych absolwentów Konara- PZ nr 6 im. prof. Kazimierza Bilenina i GG im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku. Społeczność szkoły w Rajsku otrzymała unikatowy prezent w postaci baneru z repliką odręcznie spisanego przez Piotra Szewczyka własnego życiorysu.

W czasie uroczystości kluczowym słowem była pamięć. Pojawiało się ono w czasie przejmującego spektaklu przybliżającego wydarzenia sprzed 75 lat. Program został przygotowany na podstawie scenariusza Jadwigi i Janusza Toczków przez uczniów klas pierwszych pod opieką pań Iwony Malewskiej- Rachwał i Elżbiety Tymińskiej. O konieczności pamięci mówili również zaproszeni goście- pan starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, pani dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach, Elżbieta Kowalczyk i pani dyrektor Jolanta Bąk. W czasie okolicznościowych przemówień ważna była również metaforyka drzewa, lasu, korzeni… Szczególnie poruszające było bardzo osobiste przemówienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich, pana Karola Ptaszkowkiego.

Piątkowa uroczystość, bezpośrednio po akademii i wsadzeniu dębu pamięci, zakończyła się na cmentarzu parafialnym przy Ścianie Pro Memoria. Po odczytaniu laudacji honorujących Adama Karasińskiego, Konrada Szałkiewicza, Kazimierza Kulczyckiego zostały odsłonięte tabliczki im dedykowane. Tę część uroczystości przygotowali uczniowie pod opieką pań Ewy Żmudy i Barbary Formas. Informacje na temat naszych absolwentów- ofiar zbrodni katyńskiej pieczołowicie zbierał pan Sławomir Podgórski.


           

           

(14.04.2015, 14:58:45)      ZBLIŻA SIĘ III ODSŁONA JUBILEUSZOWEGO ŚWIĘTOWANIA KONARA! KONAR ZAPRASZA!

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, świętująca w tym roku 100 lat swojego istnienia, czuje już wiosenną aurę, tym bardziej, że właśnie zakwitły tulipany posadzone przez przyjaciół Konara w czasie jesiennej odsłony roku jubileuszowego.  Czas więc na III odsłonę, poświęconą uczniom i absolwentom.

17. kwietnia o godz. 12.00 społeczność szkolna i zaproszeni goście będą wspominać uczniów i absolwentów szkoły, którzy zginęli przez różne wydarzenia historyczne, w tym trzech absolwentów- ofiary zbrodni katyńskiej.

Natomiast 18. kwietnia o godzinie 14.00 w sali gimnastycznej odbędzie się radosne spotkanie uczniów i absolwentów szkoły. Konar zaprasza wszystkich chętnych na to spotkanie. Będzie można obejrzeć jubileuszowe wystawy. Jedna z nich prezentuje stuletnią historię uczniów Konara, a w drugiej swoje prace plastyczne wystawią uczniowie i absolwenci, zajmujący się sztuką profesjonalnie i amatorsko. Niewątpliwą atrakcją spotkania będzie program artystyczny, w którym wystąpią obecni uczniowie Konara obok swoich starszych kolegów, również tych znanych z mediów i scen teatralnych. Po spotkaniu będzie można zwiedzić szkołę, obejrzeć wystawy otwarte w czasie wcześniejszych odsłon jubileuszowych, przy kawie, herbacie i ciastku porozmawiać ze znajomymi ze szkolnej ławy, nauczycielami i powspominać…

Absolwencie Konara, nie może tam Ciebie zabraknąć!

(13.02.2015, 20:54:27)      BAL ABSOLWENTÓW ORAZ DAWNYCH I OBECNYCH PRACOWNIKÓW LICEUM !

 

WSZYSCY JESTEŚMY Z KONARA

czyli IV odsłona Jubileuszu Stulecia - 27 czerwca 2015r.

 

 

Ukoronowaniem obchodów Jubileuszu 100-lecia Konara będzie

 BAL ABSOLWENTÓW

ORAZ

DAWNYCH I OBECNYCH PRACOWNIKÓW 

Odbędzie się dnia

27 czerwca 2015r. w sali gimnastycznej Liceum.

Rozpoczynamy klasycznym polonezem o godz. 20.00

i bawimy się do białego rana.

 

Do udziału w Balu zapraszamy

ABSOLWENTÓW, którzy ukończyli szkołę do 2010 r. (włącznie).

 

Organizatorzy proponują:

coś dla ducha

 • pod wodzą szalonego wodzireja potańczysz na parkiecie w towarzystwie przyjaciół ze szkolnej ławy
 • odbędziesz podróż w czasie po zakamarkach KONARA
 • obejrzysz niesamowite pokazy profesjonalnych tancerzy
 • oferta specjalna – klimatyczna fotka w magicznej scenerii

                             - „Para z Konara” – uhonorowanie zakochanych

 

coś dla ciała

 •  zjesz trzy gorące dania
 •  posmakujesz zimnej płyty
 • nasycisz się słodkościami
 • do woli zaspokoisz pragnienie kawą, herbatą, zimnymi napojami

 

Cena biletu: 150 zł/os.

 

 

Uwaga!

Ze względu na niecodzienne miejsce oraz biorąc pod uwagę wiek szanownej Jubilatki – 100 lat - bal ma charakter imprezy bezalkoholowej.

 

 Chęć uczestniczenia w tym unikatowym spotkaniu prosimy zadeklarować do dnia 30.04.2015 r.

 • wariant I
 • przesyłając pod adres: balkonara2015@gmail.com następujące dane: imię i nazwisko ( także panieńskie w przypadku kobiet); klasa; rok ukończenia szkoły ( tzn. przystąpienia do matury)
 • po dokonaniu zgłoszenia, otrzymacie Państwo drogą mailową nazwę oraz numer konta, na które należy dokonać wpłaty do 7 dni kalendarzowych – niedokonanie wpłaty w tym terminie jest równoznaczne ze skreśleniem z listy uczestników balu
 • po dokonaniu wpłaty otrzymacie Państwo drogą mailową potwierdzenie uczestnictwa
 • wariant II
 • zgłaszając chęć uczestnictwa i dokonanie wpłaty (gotówką)

w sekretariacie szkoły, podając : imię i nazwisko ( także panieńskie w przypadku kobiet); klasa; rok ukończenia szkoły ( tzn. przystąpienia do matury)

- Ilość miejsc ograniczona

- Bilety do odbioru w sekretariacie szkoły od dnia 8.06.2015r.

  Można je również odebrać bezpośrednio przed balem.

 

 

                                                                                   

                                                                                    KONAR ZAPRASZA

 

(12.02.2015, 21:52:08)      NASI UCZNIOWIE - BOHATERAMI III CZĘŚCI OBCHODÓW STULECIA KONARA - 17.-18. kwietnia 2015r.

Choć pogoda jeszcze ciągle zimowa, Konar już przygotowuje się do wiosennego rozkwitnięcia na trzecią odsłonę Jubileuszu.

Przypominamy, że 17-18.04.2015 każdy przyjaciel Konara rezerwuje na wizytę w murach szanownej Jubilatki. 3. część świętowania dedykowana jest naszym uczniom i absolwentom.

 

Najpierw w piątek, 17.04.2015, będziemy wspominać uczniów i absolwentów naszej szkoły, którym różne wydarzenia historyczne odebrały życie. W sposób szczególny pragniemy uczcić absolwentów- ofiary zbrodni na polskich jeńcach wojennych w ZSRR. Po akademii w sali gimnastycznej odbędzie się ceremonia wsadzenia dębu pamięci poświęconego naszemu absolwentowi, Adamowi Karasińskiemu, zamordowanemu w Charkowie. Następnie udamy się na Cmentarz Parafialny, by uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia kolejnych tabliczek na ścianie Pro Memoria.

Sobota, 18.04.2015, to dzień radosnego świętowania w gronie uczniów i absolwentów szkoły. Planujemy różne niespodzianki: wśród nich program artystyczny, w którym obok obecnych uczniów wezmą udział również absolwenci, także ci znani z różnych scen teatralnych, gwiazdy małego i dużego ekranu…

Zapraszamy do wspólnego świętowania:)

(09.12.2014, 20:31:15)      6 GRUDNIA 2014 R. - PRZEMÓWEINIE DYREKTORA LICEUM, JOLANTY BĄK, PODCZAS OFICJALNEJ CZĘŚCI II ODSŁONY JUBILEUSZU

Szanowni Państwo! Drodzy Goście! Przyjaciele!

Gdy dwa miesiące temu świętowaliśmy pierwszą odsłonę Jubileuszu 100-lecia istnienia naszego Liceum mottem inauguracyjnym były słowa księdza Stanisława Konarskiego, które warto przypomnieć również teraz: „ Kto myśli o dniu dzisiejszym niech sieje żyto, o jutrzejszym niech sadzi jabłonie, a o przyszłości, niech uczy dzieci”. Atutem stu lat istnienia naszej szkoły - bez względu na upływ czasu – jest emanowanie nieustającą młodością i sąsiadowanie z jutrem. Podążając za jubileuszową sentencją naszego ucznia „Znać wczoraj, tworzyć dziś, działać jutro”, mam zaszczyt rozpocząć drugą odsłonę obchodów wyjątkowego święta szkoły. W 2012r. podczas obchodzenia jubileuszu 80-lecia oddania do użytku budynku szkoły, zrodziła się myśl, aby rok jubileuszowy 2014/2015 podzielić na cztery odsłony i tym samym opowiedzieć historię donatorów, profesorów i pracowników, uczniów oraz tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób poświęcili jej swój czas i uwagę.

Dziś naszą ambicją jest opowiedzieć Państwu historię pracowników, zarówno nauczycieli, jak i wszystkich, równie ważnych ludzi z administracji i obsługi szkoły. Zgodnie z hasłem „Oni byli przed nami. My kontynuujemy ich dzieło” skupię się na dwóch najistotniejszych wątkach.

Pierwszy z nich to poczucie szczególnej wspólnoty, a drugi dotyczy wartości każdego tu pracującego człowieka. Oba te elementy bez wątpienia tworzą wkład w wyjątkowość naszego Liceum i dołączają do donatorów, których wspominaliśmy w październiku. Wtedy mówiliśmy o stworzeniu warunków i możliwości, o powstałym stabilnym fundamencie. Dziś mówimy o ludziach, którzy na tym fundamencie postawili trwałe mury. Przez miniony wiek w szkole pracowały setki ludzi - wyjątkowych, mądrych, różnych. Ze starych fotografii patrzą na nas pogodne twarze w czasie odpoczynku, skupione oblicza podczas pracy, a i zadumanych oczu nie brakuje. O czym wtedy myśleli? O przeszłości, o teraźniejszości, o przyszłości i może troszkę o nas – jacy będziemy i czy damy radę? Ze zdjęć przemawia świat, którego już nie ma. Wyjazd wozem konnym na wycieczkę, dwa wspaniałe stare motocykle marki WFM, panowie pod muszkami, panie w kapeluszach i te kwiaty – na łąkach, sukniach i goździki w dłoniach. Taki tam urok staroci. Ale jednocześnie te fotografie żyją, bo czuć na nich więź i wzajemne relacje. Ci ludzie, nasi poprzednicy, są razem. Pod starym drzewem dzielą się chlebem, grają w piłkę, ucztują przy stole, panie siedzą, panowie stoją. Czuć szacunek, wsparcie, po prostu szczególną wspólnotę. To wyjątkowe doświadczenie, tak dobrze opisane słowami Paulo Coelho: „Człowieka, który ma przyjaciół nigdy nie złamią wichry losu. Ma w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód. Nie sposób rozwinąć się w samotności, z dala od przyjaciół. Można wybrać samotność, ale nie można paść jej ofiarą. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Aniołowie udzielają nam rad ustami naszych bliźnich”. Przeżywając dzisiejsze obchody, nie bójmy się zatęsknić za tą atmosferą, za pięknymi wspomnieniami, ale także za ludźmi, za całością, która tworzyła niepowtarzalną wspólnotę ludzi pełnych ciepła, życzliwości, przyjaźni i bezcennych drogowskazów, które pomagają nam mijać ślepe uliczki na krętej drodze życia. My współcześni - zagonieni, zapracowani i otoczeni skrzeczącą rzeczywistością- zapominamy o tym, co widać na starych fotografiach. A my też jesteśmy wspólnotą i wyjątkowością. Jesteśmy ludźmi z Konara.

Proszę wybaczyć, ale z rozmysłem nie chcę dzielić pracowników na dyrektorów, nauczycieli i pozostałych. Bez względu na to czy narzędziem była kreda, czy miotła, wyjątkowy intelekt i przymioty mądrej głowy, czy też doświadczenie i siła mięśni - dziś to nie ma znaczenia. Liczy się człowiek i jego oddanie pracy, służbie dla dobra naszej szkoły. Najpełniej wyraził tę ideę i był dla mnie inspiracją Święty Jan Paweł II. W swojej encyklice społecznej „Laborem exercens”, czyli „Wykonując pracę” uwagę poświęcił nie tyle pracy, ile człowiekowi w kontekście jego pracy. Człowiek jako osoba jest podmiotem pracy. W procesie pracy wykonuje on różne czynności, a one mają służyć urzeczywistnianiu się jego człowieczeństwa, spełnianiu jego powołania. Praca ludzka ma swoją wartość etyczną. Ten, kto ją spełnia jest osobą, jest świadomym, wolnym, czyli stanowiącym o sobie podmiotem. Podstawę określenia wartości pracy ludzkiej nie jest przede wszystkim rodzaj wykonywanej czynności, ale fakt, że ten, kto ją wykonuje, jest osobą. Źródeł godności pracy należy szukać w wymiarze podmiotowym. Pierwszą podstawą wartości pracy jest sam człowiek - jej podmiot. Różne prace mogą mieć większą lub mniejszą wartość przedmiotową, ale każda z nich mierzy się miarą godności człowieka, który ją wykonuje. Celem jakiejkolwiek pracy spełnianej przez człowieka pozostaje zawsze sam człowiek. W naszym Liceum praca była, jest i mam nadzieję będzie, współdziałaniem ludzi i wzajemną służbą.

W tym miejscu swoje myśli kieruję do rodzin wszystkich pracowników. Dzięki polskim rodzinom mamy tak wspaniałych pracowników, a dla nich z kolei własne rodziny, które utrzymują dzięki pracy, są najważniejsze. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy byli przed nami. Nie ma znaczenia, że większości nie miałam zaszczytu spotkać i poznać. Ich praca jest dalej żywa w tych murach, a to kim jesteśmy, im zawdzięczmy. Kontynuujemy ich dzieło. Świadomi swoich ograniczeń i niedoskonałości. Zawsze można zrobić więcej i lepiej, ale niech nasi poprzednicy wiedzą, że bardzo się staramy. Życzę wszystkim moim obecnym współpracownikom szlachetnego zdrowia i spełnienia w pracy. Niech satysfakcja zawodowa przeleje się na spokój i dostatek waszych rodzin, a wiele radości da spełnianie marzeń tych wielkich i tych malutkich. A tym, którzy przyjdą po nas, życzę poczucia tej samej wspólnoty, która jest nam dana. Niech wasza praca będzie prostsza i łatwiejsza dzięki naszym dokonaniom. I kiedyś, gdy spojrzycie na nasze zdjęcia z pewnością poczujecie to samo, co my dzisiaj. Bardzo dziękuję za uwagę, życzę Państwu wspaniałej drugiej odsłony jubileuszu 100-lecia naszej szkoły.

(08.12.2014, 22:29:59)      SOBOTA – 6 grudnia 2014r. – godz. 9.00. GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI NA TERENIE LICEUM

ONI BYLI PRZED NAMI- MY KONTYNUUJEMY ICH DZIEŁO – to motyw przewodni grudniowego świętowania Konara oraz temat wystawy otwartej podczas uroczystości.

W sali gimnastycznej spotkała się wielka społeczność szkolna: byli i obecni dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, uczniowie i przyjaciele Konara. Miłym akcentem uroczystości była zapowiedź prezydenta Miasta Oświęcimia, pana Janusza Chwieruta, że razem z przewodniczącym Rady Miasta, panem Piotrem Hertigiem, zarekomenduje Radzie Miasta podjęcie decyzji, by rok 2015 w Oświęcimiu był rokiem Jubileuszu stulecia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego.

Motywem przewodnim akademii była fotografia. Stare fotografie z nauczycielami i pracownikami szkoły stały się punktem wyjścia do refleksji w okolicznościowych przemówieniach. Wykonywanie fotografii dawnym i obecnym dyrektorom, poszczególnym grupom nauczycieli, pracownikom obsługi i administracji stało się podstawą programu artystycznego. Bohaterowie poszczególnych fotografii, zapowiadani zabawnymi limerykami nauczyciela j. polskiego, pana Janusza Toczka, otrzymali piękne prezenty - występy taneczne i muzyczne. W roli głównej wystąpili tym razem uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście. Po akademii wszyscy zostali zaproszeni do auli, by tam dzięki krótkiej prezentacji przypomnieć sobie postać niezwykłego nauczyciela, przyjaciela młodzieży, wielbiciela koszykówki - śp. Stefana Piotrowskiego. Ta część uroczystości była wprowadzeniem do Memoriału im. Stefana Piotrowskiego. Sala gimnastyczna w samo południe wypełniła się fanami koszykówki- spotkały się 4 drużyny koszykarzy reprezentujących różne dekady uczniów Konara. Po wspaniałej, sportowej rywalizacji zwyciężyła drużyna absolwentów Konara z lat 2000- 2010. Warto dodać, że najstarsza drużyna w Jubileuszowym memoriale składała się z zawodników 40++ i 50+. Tak naprawdę liczyła się przede wszystkim dobra zabawa :)

           

           

           

         

(08.12.2014, 21:53:42)      LAUDACJE WYGŁOSZONE DN. 5.GRUDNIA.2014R. PODCZAS UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU PARAFIALNYM

Śp. Edward Paluchniak

 Laudacja wygłoszona na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu 5 grudnia 2014r. podczas uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy

na ścianie Pro Memoria Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego

Śp. EDWARD PALUCHNIAK urodził się 12 czerwca 1929 r. w Osieku Jasielskim. Po ukończeniu liceum w Przemyślu, w latach 1950 - 1959 studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył go w trybie eksternistycznym w listopadzie 1959 r., uzyskując stopień magistra historii.

 - 1.09.1953 r. rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym, a potem Liceum Ogólnokształcącym dla pracujących w Oświęcimiu jako nauczyciel historii, wiedzy o Polsce, logiki;

-  w latach 1962 - 1967 pełnił funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego

w Kętach;

-  w latach 1967 - 1968 zastępca kierownika Wydziału Oświaty i Kultury przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie

-  1968 - 1972 dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce;

-  w okresie od 1972 do 1979r. zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie;

-  w latach 1979 - 1986 zastępca dyrektora XI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie Nowej Hucie.

 W 1986 r. odszedł na emeryturę, ale jeszcze do 1993 r. jako nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie , języka polskiego, pracował w niepełnym wymiarze godzin w różnych szkołach, m.in.: w Technikum Ekonomicznym , Liceum Ogólnokształcącym dla pracujących w Chrzanowie, Szkole Górniczej w Libiążu oraz w szkołach podstawowych na terenie Krakowa.

Szczególne więzi łączyły Profesora z Oświęcimiem - tu poznał swojążonę- Marię Repeć- nauczycielkę łaciny i języka angielskiego, która pracowała w tutejszym Liceum, tutaj w pierwszych latach po urodzeniu wychowywały się ich dzieci. Mimo zmiany miejsc pracy rodzina Paluchniaków mieszkała w Oświęcimiu do roku 1969, następnie przeprowadziła się do Krakowa-Bieżanowa.

Edward Paluchniak był nauczycielem, wychowawcą, angażował się w działalność harcerstwa, organizował obozy wędrowne, wyjazdy do teatru, opery, wycieczki historyczne. Lubiany przez uczniów, kolegów; życzliwy, wesoły, dowcipny - był dla nich wszystkich także przyjacielem. Przyjeżdżał do Liceum na jubileusze szkoły, spotkania klasowe, zjazdy absolwentów - nawet wtedy, gdy ciężka choroba przykuła go do wózka inwalidzkiego. Zmarł w wieku 80 lat - 30 kwietnia 2009 r. Został pochowany na cmentarzu w Krakowie- Bieżanowie.

Za swoją pracę pedagogiczną oraz społeczną dla środowiska był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany dyplomami, medalami i listami pochwalnymi, między innymi: Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Śp. Jadwiga Toczek

Laudacja wygłoszona na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu 5 grudnia 2014r. podczas uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy

na ścianie Pro Memoria Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego

Śp. JADWIGA TOCZEK, córka Stanisława i Marii Wójcik z domu Szczypuła.

Urodziła się 28 lipca 1957r. w Nowym Sączu, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. W roku 1981 ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku pedagogika. Absolwentka Studium Socjoterapii I stopnia oraz kursu kwalifikacyjnego II stopnia z dziedziny fotografii i filmu.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej trzykrotnie została nagrodzona Nagrodą Kuratora Oświaty, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznanym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Pani Jadwiga, bezpośrednio po ukończeniu studiów, podjęła pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu na stanowisku instruktora. W kwietniu 1981 r. zawarła związek małżeński z Januszem Toczkiem. Mama trojga dzieci: Marcina, Aleksandry i Joanny, babcia: Wiktorii, Mileny, Hani, Adasia.

Od 1 września 1984r. stała się oświęcimianką z wyboru i na stałe związała się z Liceum Ogólnokształcącym im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu. Początkowo zatrudniona na stanowisku nauczyciela świetlicy, pedagogiki oraz animatora pracy kulturalno – oświatowej, a następnie od roku szkolnego 1989/1990 na stanowisku pedagoga szkolnego.

Praca Pani Jadwigi Toczek była jedną z jej pasji. Jako nauczyciel była inicjatorem działalności kółka recytatorskiego, „Teatru na Stronie”, klubu miłośników teatru. Była animatorem życia kulturalnego i artystycznego na terenie szkoły, opiekunem samorządu uczniowskiego, wspólnie z uczniami przygotowywała audycje radiowe. Wszechstronna działalność Pani Profesor nie ograniczała się do budynku szkoły. Była prekursorem szeroko pojętej pracy na rzecz środowiska lokalnego. Szczególnie bliskie były jej sercu praca z ludźmi i dla ludzi. Pod jej czułą opieką znajdował się Dom Dziecka w Oświęcimiu, Ośrodek Opieki dla Dzieci Specjalnej Troski w Grojcu oraz miejskie przedszkola. Współpracowała z oświęcimskimi parafiami i instytucjami, nie szczędząc swoich sił i hojnie dzieląc się ze społecznością lokalną swoimi pomysłami i czasem. Współpracując z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, wraz z mężem prowadziła autorskie spotkania zwane „Salonem Poezji”. W klasach o profilu pedagogicznym prowadziła zajęcia z zakresu psychologii i pedagogiki. Na początku lat 90. organizowała dla rodziców

i uczniów system doradztwa zawodowego, a od 2004r. do 2009r. była organizatorem i pomysłodawcą Powiatowych Targów Edukacyjnych.

Pani Jadwiga oddała się bez reszty pracy z młodzieżą. Sama swoją postawą kreowała wartości, które przekazywała podopiecznym. Była orędownikiem prawdy, miłości i człowieczeństwa.

Pani profesor Jadwiga Toczek zmarła 20 grudnia 2010r. w Oświęcimiu. Spoczywa na cmentarzu parafialnym Parafii NMP w Oświęcimiu.

Społeczność szkolna, zaskoczona i niepogodzona ze śmiercią Pani Profesor, żegnała Ją słowami:

 Ciężko się rozstać Jadziu,

Ciężko Pani Profesor.

Nie mówimy żegnaj

Tylko do zobaczenia.

Dziękujemy za wszystko, czego nas nauczyłaś.

Dziękujemy, że pozwoliłaś nam być ze Sobą do końca.

Mamy wiarę, że u Najwyższego jesteś szczęśliwa, jak tu na ziemi.

Wierzymy, że Dobry Bóg otoczy Cię jeszcze większą miłością,

A nam da Wiarę i Nadzieję.

Jadziu, Pani Profesor,

Byłaś, Jesteś i Będziesz

Hymnem o Miłości.  

 

(08.12.2014, 21:42:52)      PIĄTEK – 5 grudnia 2014r. – godz. 15.30. UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU PARAFIALNYM

II odsłona Jubileuszu rozpoczęła się nastrojowo i nostalgicznie. Na ścianie Pro Memoria odsłonięte zostały tabliczki upamiętniające dwoje nauczycieli – śp. Jadwigę Toczek i śp. Edwarda Paluchniaka. W asyście harcerzy i pocztu sztandarowego szkoły odczytano laudacje poświęcone zmarłym oraz odmówiono modlitwę. Następnie byli nauczyciele i pracownicy szkoły zostali zaproszeni do szkolnej auli. Program artystyczny zatytułowany „(Nie)pamięć” wprowadził w refleksyjny nastrój wszystkich gości. Potem już były niekończące się rozmowy, wspomnienia, wspólne fotografie w specjalnie przygotowanym atelier…


           

           

 

(03.12.2014, 22:45:31)      SOBOTA - 6 GRUDNIA W KONARZE

Będzie gościnnie,miło, zapewne wzruszająco, nieco niespodziankowo i ... mikołajkowo Wszystko w murach Konara.
O godz. 9.00. rozpoczynamy główne uroczystości poświęcone pracownikom. Przesłanie tej odsłony Jubileuszu: ONI BYLI PRZED NAMI. MY KONTYNUUJEMY ICH DZIEŁO.
Oficjalnym obchodom będzie towarzyszyć program artystyczny dedykowany pracownikom szkoły - w rolach głównych absolwenci, obecni uczniowie i zaproszeni na tą okazję specjalni goście. Wystawa przygotowana przez nauczycieli przeniesie nas w przestrzeń między przeszłością, a teraźniejszością Konara!
Ok. godz. 11.00. zaprosimy do sali 44. (auli) - tam proponujemy obejrzenie prezentacji poświęconej prof. Stefanowi Piotrowskiemu.To niewątpliwie gratka, wiele materiałów zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy.
Poczęstunek dla gości w salach nr 41, 42. Będzie można też zwiedzić szkołę i wykonać pamiątkowe zdjęcie w przygotowanym atelier ( sala nr 45.)
Godz. 12.00! W samo południe rozpocznie się memoriał im. Stefana Piotrowskiego, czyli... KOSZYKÓWKA! Zmierzą się 4 drużyny. Wśród zawodników wielu absolwentów Konara! Tego nie można przegapić! Walczą o Jubileuszowy Puchar!
To będzie prawdziwy mikołajkowy prezent Taką mamy nadzieję.

(01.12.2014, 22:52:42)      PIĄTEK - 5 GRUDNIA W KONARZE. II ODSŁONA JUBILEUSZU STULECIA.

Będzie wspomnieniowo, wzruszająco, ale też miło. Będą rozmowy, powitania po latach, wspólne fotografie.
Spotkanie rozpoczniemy o 15.30 przy ścianie Pro Memoria na cmentazru parafialnym.
Tam modlitwa i odsłonięcie pamiątkowych tablic poświęconych zmarłym nauczycielom - Edwardowi Paluchniakowi oraz Jadwidze Toczek.
Ok.godz.16.30 spotkanie pracowników w szkole (transport samochodami, zadbamy o to, aby wszyscy mogli dostać się do szkoły:)
W sali nr 44 program artystyczny, a następnie możliwość zwiedzenia szkoły, obejrzenia wystawy poświęconej darczyńcom. Zapraszamy również do kawiarenek na poczęstunek. Mamy też nadzieję na to, że zaproszeni goście chętnie podzielą się swoimi wspomnieniami...
W specjalnie przygotowanym atelier będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Piątkowy wieczór będzie nastrojową uwerturą do tego, co wydarzy się w sobotę - 6 grudnia.

(11.11.2014, 17:49:52)      5 i 6 grudnia II CZĘŚĆ OBCHODÓW JUBILEUSZU STULECIA KONARA

ONI BYLI PRZED NAMI. MY KONTYNUUJEMY ICH DZIEŁO – to główne hasło kolejnej odsłony.

Poświęcamy ją pracownikom szkoły.

 

Oto harmonogram uroczystości:

5 grudnia 2014r. (piątek)

- 15.30 – uroczystości na cmentarzu parafialnym przy ścianie Pro Memoria

- ok. 16.30 – spotkanie pracowników w szkole (m.in. wieczór wspomnień, poczęstunek, zwiedzanie szkoły, wykonywanie wspólnych fotografii w przygotowanym atelier)

6 grudnia 2014r. (sobota)

- 9.00 – główne uroczystości na terenie Liceum (sala gimnastyczna)

- ok. 10.30 – prezentacja poświęcona prof. Stefanowi Piotrowskiemu , przerwa na poczęstunek

- ok.11.30 – rozpoczęcie Memoriału im. prof. Stefana Piotrowskiego

O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Konar pozdrawiaJ

(20.10.2014, 21:23:27)      LAUDACJE WYGŁOSZONE DN. 3 PAŹDZIERNIKA 2014 r. PODCZAS UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU PARAFIALNYM

Laudacja poświęcona Panu Andrzejowi Telce - darczyńcy Liceum

Oświęcimianie pamiętają pana Andrzeja Telkę jako prezydenta miasta, dobrego gospodarza naszego grodu, a efekty jego pracy są widoczne w Oświęcimiu do dzisiaj. Społeczność Liceum im. St. Konarskiego wspomina go przede wszystkim jako przyjaciela szkoły, na którego pomoc można było liczyć w każdej sytuacji.

Pan Andrzej Telka urodził się 17 listopada 1933 roku w Radzionkowie, w województwie śląskim. Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec w czasie okupacji walczył w oddziałach AK na Kielecczyźnie. Po wojnie rodzina Telków zamieszkała w Bytomiu, gdzie pan Andrzej Telka ukończył szkołę podstawową i średnią, a następnie studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera energetyka. W 1960 roku przyjął pracę w ZCHO i zamieszkał na stałe w Oświęcimiu. W ZCHO pracował na odpowiedzialnych stanowiskach, m.in. jako kierownik Zakładu Projektowego. Od roku 1982 piastował funkcje w samorządzie Oświęcimia – był wiceprezydentem, a później dwukrotnie prezydentem miasta (w latach 1983-1989 oraz 1994-1997), a także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Był człowiekiem bardzo pracowitym i ma na swoim koncie wiele istotnych dokonań. Warto wymienić najważniejsze z nich: był inicjatorem i współtwórcą Programu Oświęcimskiego i członkiem zespołu opracowującego Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy (1996r.). Z zaangażowaniem działał w Towarzystwie Opieki nad Oświęcimiem. W 1999r. wspólnie z Augustem Kowalczykiem zainicjował i rozpoczął budowę Hospicjum Pomnika Miasta Oświęcim. Miał również znaczący udział w tworzeniu i budowie MDSM.

Współpraca z Liceum datuje się od początku lat 70., kiedy to pan Andrzej Telka sprawował funkcje zastępcy głównego mechanika i kierownika Zakładu Projektowego. Umożliwiał wówczas przeprowadzenie nieodpłatnych remontów na terenie szkoły oraz licznych prac projektowych, szczególnie dotyczących sali gimnastycznej. Jako prezydent Oświęcimia znał problemy naszego Liceum i często zabiegał o przyznanie większych środków budżetowych naszej szkole. Zaangażował się również w pracę Towarzystwa Przyjaciół LO. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu jubileuszu 80-lecia Liceum w 1985 roku. W 1983 roku przygotował założenia do remontu, modernizacji i rozbudowy Liceum. Sprawie budowy wschodniego skrzydła szkoły poświęcił bardzo dużo czasu i zabiegów o pozyskanie niezbędnych środków. To dzięki jego szczególnemu zaangażowaniu w dniu 14.10.1997r, nastąpiło uroczyste otwarcie wschodniego skrzydła, która to inwestycja znacznie polepszyła warunki nauki i pracy nauczycieli i uczniów. Pan Andrzej Telka poświęcał wiele uwagi sprawom szkoły, uczestniczył w uroczystościach szkolnych i bardzo wysoko oceniał pozycję Liceum i jego zasługi dla rejonu oświęcimskiego.

Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, wśród nich:

-Zasłużony dla ZCHO,

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,

- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Bardzo cenił sobie tytuł „Człowieka Roku” uzyskany w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” w 2001r. i „Oświęcimianina Roku” w „Głosie Ziemi Oświęcimskiej” (2001r.).

Zmarł 1 czerwca 2010r. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcimiu.

 

 

Laudacja poświęcona Panu Janowi Knyczowi - darczyńcy Liceum. 

Jan Knycz, człowiek wielce zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej, zapisał się trwale w dziejach naszego Liceum, które wiele mu zawdzięcza.

Urodził się 9 lutego 1927 r. w Oświęcimiu jako syn Władysława i Marty z Karelusów. Zwieńczeniem jego edukacji, przerwanej przez wojnę, było ukończenie Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Oświęcimianom dał się poznać najpierw jako aktywny działacz ZHP, którego struktury odbudowywał po 1956 r., co zostało wysoko ocenione przez władze związku.

W październiku 1950r. rozpoczął pracę w księgowości Zakładów Chemicznych Oświęcim. Funkcję dyrektora ekonomicznego pełnił tam od 1950 r. aż do przejścia na emeryturę. Był wysoko cenionym pracownikiem i finansistą. Nieocenione są jego zasługi dla pracowników ZCHO i wszystkich mieszkańców Oświęcimia. Z długiej ich listy warto przypomnieć choćby fakt, że to on właśnie był jednym z inicjatorów budowy lodowiska i pływalni w naszym mieście. Po przewrocie październikowym w 1956r. został wybrany do Powiatowej Rady Narodowej w Oświęcimiu. Od tamtej pory uczestniczył aktywnie w pracach rady Miejskiej i Powiatowej w Oświęcimiu oraz Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Jako radny, a zarazem syn Ziemi Oświęcimskiej, szczególnie dbał o dobro Oświęcimia. Doceniał znaczenie edukacji i angażował się w pomoc szkołom. Troska o miasto oraz poprawę jakości życia mieszkańców kierowała panem Janem Knyczem przez cały okres jego aktywności zawodowej i społecznej. Z jego inicjatywy ustanowiono Dzień Miasta Oświęcimia, flagę i Medal Miasta.

Wszechstronna działalność i efektywność jego pracy zawodowej i społecznej zostały docenione m.in.:

-Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

- Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej, co w dużym stopniu ograniczało jego możliwości działania. Tym bardziej więc należy docenić jego zasługi.

Pan Jan Knycz współpracował owocnie z Liceum im. Stanisława Konarskiego, począwszy od 1970 r., kiedy to rozpoczął pracę w Radzie Klasowej Rodziców. W 1974 r. został wybrany przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego i funkcję tę sprawował przez dwie kadencje. Stanowisko dyrektora do spraw ekonomicznych ZCHO pozwalało mu na udzielanie szkole wszechstronnej pomocy. Motywował skutecznie do działań na rzecz Liceum cały Komitet Rodzicielski. Osobiście załatwiał wiele spraw. Uwidoczniło się to przy projektowaniu i budowie sali gimnastycznej. Dzięki jego staraniom pracownicy ZCHO wykonywali nieodpłatnie niezbędne w budynku remonty. Jego zaangażowanie i uzyskanie poparcia innych członków dyrekcji ZCHO miało istotny wpływ na adaptowanie pomieszczeń na niskim parterze i urządzenie stołówki szkolnej. Przyczynił się również w znaczącym stopniu do zorganizowania za symboliczne opłaty zajęć dla młodzieży na basenie i lodowisku. Nie do przecenienia jest także jego wkład w urządzenie Sali Historii Szkoły. Dzięki niemu otwarcie Sali Historii i przekazanie nowo ufundowanego sztandaru z imieniem Stanisława Konarskiego nastąpiło w kwietniu 1980 r.   Pan Jan Knycz miał też duży udział w dostarczaniu szkole sprzętu i pomocy naukowych do lekcji chemii i fizyki. Urządzał wycieczki naukowe do ZCHO, był pomysłodawcą wykładów z chemii lub fizyki, prowadzonych przez pracowników ZCHO dla zainteresowanych uczniów. Sprawami Liceum interesował się również po zakończeniu pracy przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego jako jego Honorowy Przewodniczący.

Był prawym człowiekiem, cieszącym się dużym szacunkiem społeczeństwa Oświęcimia. Zwieńczeniem jego działalności było nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia na sesji Rady Miasta Oświęcimia w dniu 25 sierpnia 2010 r. Nie zdążył odebrać tego wyróżnienia. Zmarł 1 września 2010r.

(14.10.2014, 22:33:44)      KAZANIE WYGŁOSZONE Z OKAZJI JUBILEUSZU PODCZAS MSZY ŚW. 3.10.2014r.

3 października w dniu, kiedy klasztory franciszkańskie przeżywają transitus – czyli „przejście” wielkiego świętego Zakonodawcy – Franciszka z Asyżu – do domu Ojca, my zgromadzeni jesteśmy na Mszy św. - wraz ze społecznością Liceum Ogólnokształcącego imienia ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu. A jutro weźmiemy udział w uroczystym otwarciu ROKU JUBILEUSZOWEGO- stulecia szkoły.

W historię szkoły wpisuje się wspomnienie budowy – w odczytanym Słowie Bożym usłyszeliśmy - „ wy jesteście Bożą budowlą”. Zanim powstał gmach widzialny szkoły, to przed stu laty tworzyli ją :ludzie – otwarci na prawdę, dobro i piękno, tworzyła młodzież – pełna ideałów i spragniona wiedzy. I tak wzrastał najpierw duchowy gmach Gimnazjum, aby po kilkunastu latach doczekać się własnego budynku szkoły oraz sztandaru z wizerunkiem MB Częstochowskiej i godłem narodowym oraz napisem: „ Razem młodzi przyjaciele”.

Dziś chcemy kontemplować dobro, które przez tę szkołę stało się udziałem tysięcy ludzi: tych, którzy już odeszli nagle lub zginęli w czasie wojny, pomordowani w obozach zagłady – zarówno z grona profesorów jak i uczniów, czy pracowników socjalnych. Kontemplujemy dobro, które się tworzyło w cieniu „Konara” - i dziś wyrażamy wdzięczność Bogu – budowniczemu wszelkiego dobra, architektowi świata i ludziom – za ich poświęcenie, twórczą myśl i zdolności. Mamy świadomość, że wczoraj KONARA już do nas nie należy, działamy dziś. Tak więc budowa ciągle trwa. Każde pokolenie coś wnosi – do duchowego gmachu, który widzi tylko Bóg, a my jako żywe kamienie postępujmy roztropnie w wielkiej odpowiedzialności przed PANEM HISTORII.

Franciszku – odbuduj mój kościół – usłyszał młody Jan Bernardone z Asyżu – i gdy jako 44 letni ubogi brat zakonny 3. X .1226r. Odchodził z tego świata, śpiewał „ Pieśń słoneczną”. „ Najwyższy Wszechmogący dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć i wszelkie błogosławieństwo(...) Pochwalony bądź o mój Panie z wszystkimi Twymi stworzeniami.”

Niech z nową mocą w roku jubileuszowym dotrą do całej społeczności Liceum Ogólnokształcącego słowa: buduj duchowy gmach szkoły – fundament został założony, a to co najważniejsze jest ciągle przed nami. Amen.

 

kazanie wygłosił ks. Piotr Leśniak

(08.10.2014, 21:52:14)      SOBOTA - 4 PAŹDZIERNIKA 2014r. , godz.17.00. KONAR OTWARTY DLA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.

Po południu do szkoły mogli przyjść wszyscy jej przyjaciele. Okazało się, że Rodzina Konara jest duża i bardzo mu wierna. W czasie popołudniowej części świętowania można było wsadzić cebulki kwiatowe, które wiosną rozkwitną w napis „100 lat”, pooglądać, jak zmieniła się dostojna Jubilatka, obejrzeć wystawę, podziwiać nowy sztandar szkoły, zobaczyć spektakl przygotowany przez p. J.Toczka, skosztować jubileuszowy tort i obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Dyrektorzy szkoły: byli- p. Bogumiła Goryczka i p. Kazimierz Graboń oraz obecna- p. Jolanta Bąk- uhonorowali okolicznościowymi dyplomami darczyńców szkoły- tym razem osoby prywatne. To było naprawdę bardzo sympatyczne spotkanie przyjaciół Konara. Zakończył je pokaz sztucznych ogni.

Za wszystkie ciepłe słowa i serdeczności, które usłyszeliśmy w czasie pierwszej odsłony jubileuszowego świętowania i które docierały do nas pocztą tradycyjną i elektroniczną, a także przez profil na facebooku, naszym Przyjaciołom z całego serca dziękujemy!

Do zobaczenia 5.i.6.grudnia 2014r.

Kolejna odsłona Jubileuszu będzie poświęcona pracownikom szkoły.

 

           

           

           

 

(08.10.2014, 21:43:36)      SOBOTA – 4 PAŻDZIERNIKA 2014r., godz. 10.00. OFICJALNE OTWARCIE OBCHODÓW – c.d.

Rozpoczęło się fanfarami- na puzonie zagrał p. prof. Andrzej Kojdecki, a na bębnie- Wioletta Kozak, uczennica klasy I.

Uroczystości oficjalnego otwarcia Jubileuszu Liceum związane były przede wszystkim z ideą oddania czci darczyńcom – tym, którzy przez kolejne dekady wspierali i nadal wspierają szkołę. Ważnym akcentem było więc symboliczne przekazanie nowych klasopracowni przez władze Ziemi Oświęcimskiej. Uczniowie otrzymali klucze do wymarzonych klas. Darczyńcy zostali uhonorowani okolicznościowymi tablicami wdzięczności. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń na kolejne lata.

Niezwykłym momentem było też przekazanie i prezentacja nowego sztandaru szkoły, którego fundatorami są ks. proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu , Towarzystwo Przyjaciół Liceum oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”. Dla społeczności Konara powodem do dodatkowych wzruszeń i dumy jest fakt, że wizerunek ks. St. Konarskiego namalowała na nowej chorągwi absolwentka – Anna Karolina Kaczmarczyk. W akcie Fundacji sztandaru odczytanym przez ks. Proboszcza Jerzego Brońkę, czytamy m.in. „Bogate tradycje Szkoły są powodem do zasłużonej dumy, ale też zobowiązaniem do godnego życia, wypełniania obowiązków i kultywowania najpiękniejszych wartości wzorem Jej Patrona – ks. Stanisława Konarskiego. Dla pierwszoklasistów, którzy ślubowali na ten właśnie sztandar był to moment podjęcia wyzwania - moment wstąpienia do Rodziny Konara. Te uroczyste chwile utrwaliły „gwoździe pamięci” wbite przez darczyńców Liceum.

Wszystkim wspierającym szkołę poświęcona została pierwsza część jubileuszowej wystawy o nazwie „Oni nas wspierali”. W czasie inauguracji jubileuszu została ona otwarta. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pianista- Tomasz Grzegorzek z klasy 2 g. Zwieńczeniem akademii był spektakl przygotowany przez pana prof. Janusza Toczka.

 

Fundatorzy klasopracowni:

Pracownia humanistyczna – fundatorzy to: Rada Gminy Osiek, Rada Gminy Polanka Wielka, Rada Gminy Przeciszów oraz rada Miejska w Zatorze

Pracownia języka polskiego – fundatorzy: Wójt Gminy Oświęcim, Zastępca wójta Gminy        Oświęcim, Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim oraz radni VI kadencji

Pracownia matematyczna - fundatorzy: Burmistrz Chełmka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chełmku, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Chełmku oraz radni kadencji 2010-2014

Pracownia języków obcych – pełniący funkcję Prezydenta Miasta Oświęcim , Zastępcy Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta Oświęcim, Przewodniczący Rady Miasta Oświęcim, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Oświęcim oraz radni VI kadencji

Pracownia chemiczna- Starosta Oświęcimski, Wicestarosta Członkowie Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu oraz radni IV kadencji

Sala Historii Szkoły- Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”

(08.10.2014, 20:23:19)      SOBOTA – 4 PAŹDZIERNIKA 2014r., godz. 10.00. OFICJALNE OTWARCIE JUBILEUSZU STULECIA ISTNIENIA LICEUM

Przemówienie dyrektora – Jolanty Bąk – inaugurujące obchody stulecia.

Szanowni Państwo.

Ks. St. Konarski powiedział:

„ Kto myśli o dniu dzisiejszym niech sieje żyto, o jutrzejszym niech sadzi jabłonie, a o przyszłości, niech uczy dzieci”.

Przypadł mi w udziale niewątpliwy zaszczyt inauguracji wielkiego święta szkoły.

Atutem stu lat istnienia tego typu placówek - bez względu na ich wiek – jest emanowanie nieustającą młodością i sąsiadowanie z jutrem. Podążając za Jubileuszową sentencją naszego ucznia „Znać wczoraj, tworzyć dziś, działać jutro”, podejmę nieśmiałą próbę zmierzenia się ze stuletnią historią szkoły na ziemi oświęcimskiej.

Kiedy w 2012r. świętowaliśmy Jubileusz 80-lecia oddania do użytku budynku szkoły, zrodziła się myśl, aby rok Jubileuszowy 2014/2015 podzielić na 4 odsłony i tym samym opowiedzieć historię donatorów, profesorów i pracowników, jej uczniów oraz tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób poświęcili jej swój czas i uwagę. Dziś naszą ambicją jest opowiedzieć Państwu historię Darczyńców i przyjąć do społeczności szkolnej nowych jej członków.

Przygotowując dzisiejsze wystąpienie, rozmawiając z byłymi dyrektorami szkoły, a w szczególności słuchając wspomnień dyrektora Kazimierza Grabonia, zastanawiałam się, kim jest darczyńca. I znalazłam najkrótszą definicję: „Człowiek wspomagający potrzebujących”. Nieocenione rozmowy, które miałam przyjemność odbyć z Panem Dyrektorem, utwierdziły mnie w przekonaniu, że każdy dyrektor szkoły, który działa dla uczniów, szczególnie ceni sobie gotowość ludzi lub instytucji na zrozumienie których może liczyć. I w związku z tym opowiem o mieszkańcach Oświęcimia i okolic, władzach miast i gmin Powiatu Oświęcimskiego, Instytucjach i Przedsiębiorstwach,   Absolwentach, Naszej Parafii o Towarzystwie Przyjaciół Liceum, nauczycielach, uczniach i rodzicach. Staram się nie wymieniać nikogo z imienia i nazwiska, ze względu na ułomność pamięci, trudny dostęp do źródeł oraz z obawy, aby nikogo nie pominąć. Proszę, aby każdy z Państwa tu obecnych, jeśli w jakikolwiek sposób przyczynił się do rozwoju szkoły, przyjął ode mnie oraz nauczycieli i uczniów zwykłe, a jednocześnie niezwykłe słowo „dziękuję”.    

Bo przecież:

„Potomność poczytałaby nam to za winę niepodarowania, gdybyśmy zaniedbali podać pomocną dłoń w oświacie”. Tak brzmi fragment otrzymanej Petycji z 1907r., podpisanej przez władze 46 przyległych gmin oraz 500 znamienitych mieszkańców ziemi oświęcimskiej, której kopię otrzymaliście Państwo. Trudno się dziś nie zgodzić, że historia naszego Liceum to często opowieść   o anonimowych mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej.  

Są wśród nich zarówno rodowici Oświęcimianie jak i Ci, będący nimi z wyboru. To Oni zakładali pierwsze stowarzyszenia: Towarzystwo Szkoły Średniej z 1910r., Komitet Budowy Szkoły z 1926r., a teraz My tworzymy kolejne – Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej z 1972r, Towarzystwo Przyjaciół Liceum z 1990r. czy też Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska” przy LO imienia St. Konarskiego w Oświęcimiu. Łacińska sentencja: „ Tylko ci, którzy mają oczy utkwione w dalekich horyzontach, są w stanie znaleźć właściwą drogę” jest ciągle aktualna. Patrząc na twarze moich kolejnych uczniów wiem, że było, jest i nadal będzie warto pracować i zakładać kolejne komitety i stowarzyszenia. Nazwiska i imiona osób znajdujących się w holu głównym czy też wymienione w licznych publikacjach są inspiracją dla kolejnych pokoleń i na zawsze pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci.

Wspomnienia dyrektora Rymwidzkiego z 1933 r. wymieniają także osoby prywatne, mieszkające poza Ziemią Oświęcimską. Wśród, których znajduje się osoba Arcyksięcia Karola Stefana Habsburga – polskiego patrioty, który wraz z całą rodziną przyjął polskie obywatelstwo.  

Nasza historia to także pamięć o życzliwych nam instytucjach, zakładach pracy, prywatnych przedsiębiorcach, którzy aktywnie włączali się w budowę i rozbudowę szkoły. Każdy z nich ma swoje miejsce w szkole. Stołówka szkolna, sala pamięci zwana dziś salą historii czy też aula szkoły, to miejsca, które są ich wizytówką.

„Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem”. Tak brzmi sentencja Cicero, która nabiera szczególnego znaczenia w powiązaniu z Towarzystwem Przyjaciół Liceum. Jego członkowie chronią pamięć o profesorach, uczniach i darczyńcach szkoły. Wyznacza też nowe kierunki, corocznie przyznając nagrodę Primo Inter Optimos dla najlepszego absolwenta czy też współuczestnicząc dziś w przekazaniu najcenniejszego daru - Sztandaru Szkoły.

Szczególne miejsce zajmuje Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu. Za zaszczyt poczytujemy sobie troskliwą i dyskretną opiekę kolejnych Proboszczów i Księży. Nie sposób zapomnieć ks. Jana Skarbka, którego osobisty autorytet sprawił, że cud nad Sołą stał się faktem. Ale też z wdzięcznością i wzruszeniem odwiedzamy ścianę „Pro Memoria” na oświęcimskim cmentarzu. Dziś z wielką pokorą, przyjmę od ks. Proboszcza Jerzego Brońki  i przekażę uczniom szkoły kolejny dar - Sztandar Szkoły.

Szanowni Państwo, kiedy w 2012r. wspólnie cieszyliśmy się z kolejnych inwestycji w okolicznościowej publikacji : „Na linii Startu – 80 lat później”, snułam marzenia  o nowoczesnych pracowniach i laboratoriach oraz o powtórzeniu tej wyjątkowej wspólnoty mieszkańców i władz, jak ta z 1907r., która doprowadziła do powstania szkoły . Dziś marzenia się spełniają. Panie Starosto, Panie Prezydencie Oświęcimia, Panowie Burmistrzowie Gmin: Chełmek, Zator, Panie i Panowie Wójtowie Gmin: Oświęcim, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Szanowni Radni, dziękuję za dar, który stanowią pracownie: chemiczna, językowa, matematyczna, j. polskiego i humanistyczna.

Szanowni Rodzice. Od 100 lat oddajecie nam – nauczycielom – najcenniejszy skarb, który posiadacie – swoje dzieci. Za zaufanie, którym obdarzacie nas na co dzień, za Państwa czas, który poświęcacie pracując w Radzie Rodziców, Radzie Szkoły, Stowarzyszeniu Pomocy Szkole, kolejnych Komitetach Budowy Szkoły, za gromadzone i przekazywane nam pieniądze w imieniu uczniów i nauczycieli szkoły kłaniam się nisko. Jesteście nieocenieni. Bez Waszej pracy nie byłoby nas tu i teraz.

 

Drodzy Absolwenci i Uczniowie –

 

„Dzieci nigdy nie chcą słuchać tego, co im radzą starsi, ale nigdy nie omieszkają ich naśladować”. Siłą naszej szkoły są kolejne pokolenia, które do niej przychodzą. Kolejne pokolenia uczniów szkoły stają się pradziadkami, dziadkami, rodzicami i uczniami. Czas płynie, historia się toczy, ale bez względu na zmiany, widzę i wiem, że możemy liczyć na wasz czas i zainteresowanie. Drodzy Uczniowie ze wzruszeniem obserwuję Waszą pracę       i codziennie zastanawiam się nad fenomenem naszej wspólnoty.    

 

Szanowne Grono Profesorskie oraz Drodzy Pracownicy.

 

Od 9 lat mam zaszczyt z Państwem współpracować. Oprócz codziennej żmudnej pracy są dni kiedy wspólnie świętujemy, ale są i takie, które są naszymi porażkami. Ale najważniejsze dla mnie jest to, że w chwili porażki, nigdy nie byłam sama. Wy, podobnie jak Nasi nauczyciele, koleżanki czy koledzy, czy też po prostu Ci, którzy byli przed nami, robicie znacznie więcej.   Oprócz wysokiej jakości pracy dydaktycznej, którą świadczycie na co dzień, potraficie wspólnie z uczniami być wolontariuszami, społecznikami i fundatorami. Podobnie jak kiedyś nasi poprzednicy, zasiadacie w radach fundacji i stowarzyszeń.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Goście, Przyjaciele – warto marzyć! I miło mieć świadomość, że dziś zaczyna się kolejne 100 lat.  

 

           

           

           

           

   

(05.10.2014, 11:55:25)      PIĄTEK – 3 PAŹDZIERNIKA 2014 r., godz. 16.00 UROCZYSTOŚCI W PARAFII WNIEBOWZIĘCIA NMP

To ukoronowanie obchodów Jubileuszu w tym dniu.

Podczas przejścia do świątyni m.in. zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą pierwszy budynek, w którym mieściła się szkoła (obecnie ul. Dąbrowskiego 15). Sztandar Konara na ulicach miasta – dla nas moment wyjątkowego wzruszenia, podobnie jak poświęcenie nowego sztandaru Liceum. Witając zgormadzonych na uroczystej mszy, Prezes Towarzystwa Liceum powiedział:

"100 lat temu powstała Wspólnota, która blaskiem życiorysów i dokonań swoich absolwentów, profesorów i dobrodziei jest jednym z fundamentów dumy Miasta Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej. Tą wspólnotą jest społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu. W duchu ideałów swojego wielkiego patrona ks. Stanisława Konarskiego tj.: wiary w Boga, umiłowania Ojczyzny i dążenia do poznania meandrów wiedzy, Wspólnota Liceum od stu lat wykuwa złotymi zgłoskami swoją historię, wywierając często decydujący wpływ na losy tysięcy wspaniałych ludzi związanych z Nią, a także na bieg wydarzeń w Naszej Małej Ojczyźnie. Dziś, rozpoczynając wielki Jubileusz 100 – lecia naszego Liceum, pragniemy dziękować Bogu za te wszystkie lata działalności Liceum, za Wszystkich absolwentów, uczniów oraz ich rodziców, obecnych i byłych Profesorów i Dyrektorów, Pracowników szkoły i za Wszystkich ludzi dobrej woli, dzięki którym Liceum było, jest i będzie jedną z najpiękniejszych i najwspanialszych kart w życiu każdego z Nas, Miasta Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej. Chcemy także podziękować Panu Bogu, za dar Naszego wyjątkowego Jubileuszu i zaangażowanie Wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów 100-lecia Naszej Szkoły. Prosimy, aby Dobry Pan otaczał w swojej dobroci Liceum i Wszystkim z Nim związanych"

 „Zanim powstał widzialny gmach, tworzyli go ludzie otwarci na prawdę, piękno i dobro (…) tworzone przez tą szkołę”, „Wczoraj Liceum już do nas nie należy, (…) budowa ciągle trwa”, „Każde pokolenie coś wnosi do duchowego gmachu Konara”, ”Buduj duchowy gmach szkoły, a fundament już został założony(…).” Te niezwykłe słowa wygłoszone podczas homilii dodają nam skrzydeł. „To, co najważniejsze wciąż jest przed nami”- zachęta i jednocześnie wielkie wyzwanie dla kolejnych pokoleń. Poświęcenie sztandaru poprzedziło m.in. wystąpienie dyrektora szkoły- Jolanty Bąk. Oto jego treść:

 Sztandar naszej szkoły jest symbolem społeczności współtworzonej przez uczniów, rodziców, absolwentów, grono profesorskie i pracowników Liceum. Towarzyszy nam podczas wszystkich szkolnych uroczystości oraz reprezentuje społeczność Liceum na uroczystościach państwowych. Jest z nami podczas odsłaniania tablic z nazwiskami ludzi zasłużonych dla szkoły. Pod koniec kwietnia każdego roku, podczas uroczystości pożegnania absolwentów szkoły odchodzący członkowie pocztu sztandarowego wręczają swoim następcom sztandar, kierując do swoich młodszych kolegów i koleżanek słowa: „Przekazujemy Wam sztandar szkoły-symbol patriotyzmu i tradycji. Noście go z dumą i honorem”. Jest symbolem wszystkiego, co w nas samych, jest najlepsze. Za chwilę nastąpi uroczystość poświęcenia nowego sztandaru. Zanim ksiądz proboszcz to uczyni, chciałabym opowiedzieć Państwu historię poprzednich chorągwi.  

                               HISTORIA SZTANDARÓW

Niespełna rok po oddaniu do użytku nowego budynku szkoły, gimnazjum otrzymało pierwszy w swojej historii sztandar. Fundatorem był Komitet Rodzicielski, a środki uzyskano między innymi ze specjalnie w tym celu zorganizowanego festynu. Autorka, pani Maria Giebułtowska, na jednej stronie płata wyhaftowała Orła Białego, rok ufundowania-1933 i hasło: „Razem młodzi przyjaciele”, a na drugiej-wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i pierwsze słowa antyfony: „Pod Twoją obronę”. Nazwę szkoły - Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne w Oświęcimi), nazwa organu właścicielskiego - Towarzystwo Szkoły Średniej oraz imię i nazwisko patrona - księdza Stanisława Konarskiego znajdowały się na wiązanych pod głowicą szarfach. Poświęcenie sztandaru odbyło się 11 czerwca 1933 roku - dyrektorem szkoły był wtedy Jan Rymwidzki. Niestety, sztandar nie przetrwał wojennej zawieruchy.

Następny, szkoła otrzymała w 1963 roku, gdy obowiązki jej dyrektora pełnił Józef Cyganik. Podobnie jak 30 lat wcześniej, fundatorem był Komitet Rodzicielski. Na jednej stronie płata wyszyto orła otoczonego napisem - „Państwowe Liceum Ogólnokształcące w Oświęcimiu”, a na odwrocie-herb Oświęcimia. Do wręczenia sztandaru młodzieży doszło 28 kwietnia 1963r., na niespełna dwa miesiące przed pierwszym szkolnym jubileuszem, w 40 rocznicę pierwszej matury.

17 lat później szkoła doczekała się kolejnego. Wiązało to się z nadaniem szkole, po czteroletnich zabiegach - ówczesnego dyrektora szkoły – Pana dyr. Kazimierza Grabonia. Nowy sztandar został tradycyjnie ufundowanego przez Komitet Rodzicielski. Został on przekazany 26 kwietnia 1980 roku, w czasie obchodów 65 rocznicy powstania szkoły. Na jednej stronie, wokół herbu Oświęcimia, widnieje napis: „Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu”. Niestety bez wzmianki, że był księdzem. Na drugiej- Orzeł Biały, pierwotnie bez korony, którą uzupełniono po 1989r. Elementami symboliki narodowej są także: stanowiący część głowicy grot w kształcie orła i noszone przez członków pocztu biało-czerwone szarfy.

Dziś uczestniczymy w ceremoni poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Jutro podczas uroczystości rozpoczęcia obchodów Jubileuszu 100-lecia szkoły zostanie on przekazany społeczności szkolnej. Fundatorami są: ks. Jerzy Brońka Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu, Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego  w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”.

Tło obu stron płata, zostało uszyte i wyhaftowanego przez Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji z Kęt,jest czerwone, obszyte wzdłuż obwodu złotą taśmą. Trzy krawędzie płata są obszyte złotą frędzlą. Na awersie umieszczono godło państwa-Orła Białego w złotej koronie oraz z dziobem i szponami tejże barwy, a nad nim półkolisty napis, złotymi literami w czarnej obwódce: ,,Rzeczpospolita Polska’’. Na rewersie znajduje się namalowany techniką olejną, owalny portret patrona na białym, obwiedzionym wyhaftowanymi złotymi liśćmi dębu tle, autorstwa absolwentki naszego liceum i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych-Anny Karoliny Kaczmarczyk. Wokół portretu widnieje nazwa szkoły: ,,Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu’’. Zmiany nazwy szkoły dokonała Rada Powiatu Oświęcimskiego w dniu 24 września 2014r podejmując stosowną uchwałę. Nazwa szkoły wyszyta jest z liter o identycznych barwach i kształcie, jak na stronie głównej. Drzewce sztandaru wykonane jest z jasnobrązowego bukowego drewna, a głowica w kształcie godła państwowego z pokrytego srebrem - z wyjątkiem pozłacanych szponów, dzioba i korony orła- mosiądzu. Integralną częścią sztandaru jest szarfa w barwach biało-czerwonych, wiązana do głowicy żółtym sznurkiem z tak zwanymi chwastami. Biało-czerwone obszyte złotą frendzlą, są również szarfy noszone przez członków pocztu sztandarowego. Podczas ceremonii pogrzebowych i w czasie żałoby narodowej zamiast szarfy używa się mocowanego w ten sam sposób kiru.

Mam nadzieję, że i ten, który przyjdzie nam nosić, będzie symbolem Jakości i Tradycji Pokoleń.   Bo przecież „iść muszę, kędy sztandar mój…”

 Dyrektor szkoły poinformowała również, że Rada Powiatu dn.24.09.2014r. podjęła uchwałę o zmianie nazwy szkoły - przywrócono imię księdza Stanisława Konarskiego.

 

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i wspólną modlitwę.

 

           

(05.10.2014, 11:21:24)      PIĄTEK – 3 PAŹDZIERNIKA 2014 r., godz. 15.00 UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU PARAFIALNYM

Miejscem wyjątkowym dla społeczności Konara jest ściana PRO MEMORIA - tu w sposób symboliczny społeczność Liceum oddaje cześć osobom zasłużonym dla szkoły. Tu spotykają się całe pokolenia rodziny Konara – tak było też dzisiaj. Uroczystość otwarł prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum – Radosław Włoszek.

Nastąpiło podwójne odsłonięcie: odnowionej ściany Pro Memoria (stało się to możliwe m.in.dzięki wsparciu absolwentów Liceum Macieja Kamińskiego i Kazimierza Homy) i tablic poświęconych darczyńcom.
W obecności przedstawicieli władz powiatu, miasta, ks. Proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Liceum, dyrektorów kilku kadencji oraz wielu pokoleń nauczycieli i uczniów, rodziców, a także rodzin donatorów, miało miejsce odsłonięcie symbolicznych tabliczek upamiętniających Pana Jana Knycza oraz Pana Andrzeja Telkę.
Po wysłuchaniu laudacji na cześć oddanych przyjaciół szkoły, nastąpiło odsłonięcie tablic, którego dokonały małżonki: Pani Anna Telka oraz Pani Daniela Knycz z córką. Towarzyszył im dyrektor szkoły – Kazimierz Graboń. Uroczystość zakończyła modlitwa prowadzona przez proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Chwilom refleksji i skupienia towarzyszył występ muzyczny i recytacja wykonane przez uczniów Liceum.

 

              

(02.10.2014, 20:33:40)      JUŻ TYLKO KILKANAŚCIE GODZIN DO OFICJALNEGO ROZPOCZĘCIA OBCHODÓW STULECIA LICEUM

Przygotowania dobiegają końca. Przed sobotnią inauguracją wielkiego Jubileuszu - wszystko gotowe. Trwają jeszcze próby. Jutro - piątek 3.10.2014.- zapraszamy na część uroczystości na cmentarzu parafialnym oraz w kościele Wniebowzięcia NMP. O godz. 15.00 uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych darczyńcom Liceum - przy ścianie Pro Memoria. O godz. 16.oo msza święta w kościele połączona z poświęceniem nowego sztandaru szkoły.

Zapraszamy do świętowania.

 

(29.09.2014, 21:43:11)      PARKINGI DLA GOŚCI W DNIU JUBILEUSZU

W związku z obchodami Stulecia Liceum, które rozpoczną się w dniu 4 października 2014 r.

o godzinie 10.00, bardzo prosimy o zastosowanie się do proponowanych przez nas rozwiązań komunikacyjnych.

   

    Parking przy szkole:

 

 • Przedstawiciele Komitetu Honorowego Jubileuszu 100-lecia szkoły
 • Posłowie
 • Senator
 • Pełnomocnik rodziny Habsburgów
 • Przedstawicielka jednych z pierwszych absolwentów Liceum - Pani Maria Zachara
 • Prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum
 • Pan Jan Tobiasz
 • Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska
 • Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP
 • Dziekan Dekanatu Oświęcimskiego
 • Dyrektor Kazimierz Graboń
 • Małopolski Kurator Oświaty
 • Pani Daniela Knycz z córką Panią Beatą Świętek
 • Pani Anna Telka
 • Pan Jan Babiarz
 • Członkowie Zarządu Powiatu Oświęcimskiego

 

Pozostałych gości serdecznie prosimy o skorzystanie z przygotowanych miejsc parkingowych:

 

 • Parking przy sklepie Lidl ul. Konarskiego - 20 miejsc
 • Parking przy sklepie Netto ul. Nideckiego - 20 miejsc
 • Wzdłuż ul. Orląt Lwowskich - 36 miejsc

 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w wyznaczonych miejscach parkingowych prosimy o zastosowanie się do wskazań osób kierujących ruchem.

Wszystkich gości prosimy o umieszczenie białej kartki A4 za przednią szybą.

(29.09.2014, 21:22:37)      PAMIĄTKI, FOTOGRAFIE, WSPOMNIENIA

 W trakcie obchodów bibliteka szkolna będzie miejscem, gdzie można przynosić wszelkie pamiątki, fotografie związane z Liceum. Na miejscu można będzie je kopiować i skanować za Państwa zgodą. Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami. Fotografie, które chcecie Państwo udostępnić, można też dołączać w  zakładce Galeria (adres podany w Kontaktach).

Polecamy również stronę facebooka, gdzie można poczytać m.in. o historii sztandaru Liceum oraz wyjątkowym znalezisku, które zaskoczyło nas podczas porządkowania terenu wokół szkoły.

(29.09.2014, 21:10:59)      KONFERENCJA PRASOWA

 W ubiegły piątek (26.09.2014.) na terenie szkoły odbyła się konferencja prasowa dotycząca obchodów Jubileuszu: od października 2014 - do czerwca 2015. Obecni byli dyrektorzy Liceum - Jolanta Bąk, Witold Pająk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum - Radoslaw Włoszek , przedstawiciele komitetu organizacyjnego,uczniowie oraz lokalne media. Przedstawiono harmonogramy uroczystości oraz kwestie organizacyjne. Uroczystości ropzoczynamy w najbliższy piątek o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym. O godz. 16.00 msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP. Przypominamy Państwu, że szczegóły obchodów rozpisane są zarówno w zakladce: Aktualności, jak i na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Stulecie-Konarskiego/1408396196100441

Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji:)

 

     

(17.09.2014, 22:09:37)      SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 3. i 4. PAŹDZIERNIKA 2014!

ONI NAS WSPIERALI - odsłona poświęcona założycielom Liceum oraz fundatorom,dobroczyńcom.

3.10.2014. (piątek):
- godz. 15.00 uroczystości na cmentarzu parafialnym przy ścianie
Pro Memoria; odsłonięcie pamiątkowych tablic poświęconych dobroczyńcom Liceum
- przejście do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pierwszą siedzibę szkoły
- godz. 16.00 msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP podczas której zostanie poświęcony nowy sztandar szkoły

4.10.2014. (sobota)
- godz. 10.00 oficjalna inauguracja Jubileuszu, uroczystość z udziałem zaproszonych gości ( sala gimnastyczna przy Liceum); w programie m.in. przekazanie sztandaru, ślubowanie klas pierwszych, oddanie nowych klasopracowni, uhonorowanie darczyńców,otwarcie okolicznościowej wystawy,program artystyczny
- godz. 17.00 - 20.00 Liceum otwarte dla lokalnej społeczności - proponujemy:
17.00
- na powitanie sadzenie jubileuszowych cebulek kwiatowych
- zwiedzanie szkoły, miłe spotkania w kawiarenkach, możliwość obejrzenia niezwykłej wystawy poświęconej założycielom, fundatorom, dobrodziejom szkoły (sala gimnastyczna)

18.00 - spektakl przygotowany specjalnie na okoliczność inauguracji Jubileuszu (sala gimnastyczna)

18.30 - tort jubileuszowy oraz uhonorowanie przez obecnych i byłych dyrektorów Liceum darczyńców - osób prywatnych

19.30 - pokaz sztucznych ogni sponsorowany przez Restaurację McDonald's w Oświęcimiu oraz Centrum Pirotechniki Widowiskowej "Korsarz".Zapraszamy:)

(08.09.2014, 22:47:03)      Pozdrawiamy wszystkich sympatyków Liceum.

 

Dzień oficjalnej inauguracji Jubileuszu zbliża sie wielkimi krokami. Dziękujemy za wszelkie wsparcie i dobre słowa.Cenimy sobie Państwa zainteresowanie świętem społeczności Konara. Zapraszamy do Galerii, na Facebooka i oczywiście do odwiedzenia szkoły, w której znakomita tradycja i jakośc edukacji łączy się ze współczesnością.

Do zobaczenia:)               

 

 

.

(17.08.2014, 21:30:35)      Spotkanie z Księżną RENATĄ HABSBURG – LORENA DE ZULUETA

 1 sierpnia 2014r. miało miejsce absolutnie wyjątkowe spotkanie dyrektora Liceum i nauczyciela – p. Marty Królikowskiej- Hardek z   Księżną Renatą Habsburg- Lorena de Zulueta – wnuczką Karola Stefana Habsburga, która na stałe mieszka w Hiszpanii.

Odbyło się ono w Żywcu, w Starym Zamku - dawnej siedzibie poprzednich właścicieli Żywiecczyzny, a obok Pałacu Habsburgów , (inaczej Nowy Zamek), rodzinnej siedziby żywieckich Habsburgów. Mieszkali oni tam do wybuchu II wojny światowej.

Linia Żywieckich Habsburgów rozpoczyna się od Karola Stefana Habsburga, który wraz z żoną Marią Teresą osiedlił się w Żywcu pod koniec XIX w. – ziemie te otrzymał w spadku po swym stryju - Arcyksięciu Albrechcie Fryderyku - założycielu żywieckiego browaru.
Karol Stefan miał 6 dzieci: Eleonora, Renata (mąż – Hieronim Radziwiłł), Karol Olbracht, Mechtylda (mąż – Olgierd Czartoryski), Leon Karol, Wilhelm.
Majątek po nim odziedziczył syn Karol Olbracht, który ożenił się ze Szwedką Alicją Ankarcrona (wdową po Ludwiku Badenim – miała już syna z tego małżeństwa, Kazimierza – późniejszego O. Joachima Badeniego, dominikanina).
Dzieci Karola Olbrachta i Alicji: Karol Stefan (ur. 1921, żyje do dzisiaj i mieszka w Szwecji), Maria Krystyna(1923-2012), kilkanaście ostatnich lat mieszkała w Żywcu, Maksymilian Olbracht (1926-1928), Renata (ur. 1931, mieszka w Hiszpanii).

Księżna Renata de Zulueta przyjechała do Żywca na kilka dni – była to, jak sama określiła, podróż sentymentalna. Idea spotkania dyrekcji LO z Księżną zrodziła się błyskawicznie - dzięki otwartości i życzliwości Księżnej oraz uprzejmości pracowników Muzeum Miejskiego w Żywcu, doszło do niego.

 

W czasie spotkania dyrektor Liceum podziękowała w imieniu społeczności szkolnej za pomoc, którą 100 lat temu okazał Karol Stefan Habsburg – dziadek księżnej Renaty- podczas budowy naszej szkoły. Arcyksiążę był jednym z darczyńców na budowę nowego gmachu szkoły w Oświęcimiu „ Większe subwencje raczyli nadesłać (…) Arc. Karol Stefan w Żywcu (drzewo), (…)” – pisze Jan Rymwidzki w artykule do Jednodniówki z 1932r.

 

Dyrektor osobiście zaprosiła Księżną i Jej brata Karola Stefana, do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z Jubileuszem stulecia Liceum.
Przekazano też symboliczne prezenty. Księżna dokonała pamiątkowego wpisu do jednego ze współczesnych egzemplarzy jednodniówki: „Na linji startu-80 lat później”.

Mimo iż Księżna od kilkudziesięciu lat mieszka w Hiszpanii, rozmowa odbywała się w języku polskim. Bardzo miłą niespodzianką dla Księżnej było usłyszenie kilku zdań w języku szwedzkim – ojczystym języku Jej matki.

„Koszta wybudowania gmachu oraz doprowadzenia go do tego stanu, w jakim dzisiaj się znajduje, dochodzą do 250.000 zł. Powszechnie się mówi, że wystawienie tego budynku gimnazjalnego w tych ciężkich czasach, to „Cud nad Sołą”.

(01.07.2014, 23:14:55)      30.06.2014,1.07.2014 - PRZYGOTOWANIA W TOKU. SZCZEGÓŁY.

Zarówno poniedziałek, jak i wtorek to czas intensywnej pracy Rady Pedagogicznej Liceum. W zespołach zadaniowych dopracowywano szczegóły uroczystości otwierającej ROK JUBILEUSZOWY, precyzowano również działania dotyczące drugiej odsłony obchodów poświęconej pracownikom Liceum.

ONI NAS WSPIERALI: otwarciu obchodów (3 i 4.10.2014r.) będzie towarzyszyło m.in. poświęcenie nowego sztandaru szkoły,odsłonięcie pamiątkowych tabliczek na ścianie Pro Memoria,ślubowanie klas I,odsłonięcie wystawy poświęconej fundatorom i dobroczyńcom Liceum, wręczenie statuetek dla fundatorów i dobroczyńców Liceum,oddanie nowych klasopracowni, których modernizacja została zrealizowana dzięki sfinansowaniu inwestycji przez  Miasto i Powiat Oświęcim, Gminy, Radę Rodziców oraz dzięki wpływom z 1 procenta, (m.in. sala historii szkoły,reprezentacyjna aula szkoły,pracownie: historyczno-wos, językowa, chemiczna, matematyczna, polonistyczna). Początkowe starania o wybudowanie Liceum zjednoczyły nie tylko mieszkańców miasta Oświęcimia, ale i przyległych gmin. Powróciliśmy więc po latach do idei wspólnej troski mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o lepsze warunki kształcenia młodych ludzi z naszego miasta i okolic.Fundatorem pracowni polonistycznej została Gmina Oświęcim, pracowni językowej - Miasto Oświęcim, chemicznej - Powiat Oświęcim, matematycznej - Gmina Chełmek, historyczno- wos - Gminy: Zator ,Osiek,Polanka, Przeciszów.

 

ONI BYLI PRZED NAMI- MY KONTYNUUJEMY ICH DZIEŁO: druga odsłona obchodów Jubileuszu (planowana na 6 i 7. 12. 2014r.) - poświęcona pracownikom Liceum - zarówno nauczycielom, jak i pracownikom administracji i obsługi. Piątkowe uroczystości rozpoczną się od wspomnienia zmarłych pracowników przy ścianie Pro Memoria i wmurowania pamiątkowych tablic. Sobotnie uroczystości to m.in. odsłona kolejnej wystawy, przygotowywanej przez zespoły przedmiotowe, spotkanie pracowników. Cyklowi będzie towarzyszyć również kwesta na rzecz renowacji pomników zmarłych pracowników Liceum oraz Memoriał Stefana Piotrowskiego poświęcony pamięci wybitnego pedagoga i nauczyciela oraz wielkiego przyjaciela młodzieży i sympatyka koszykówki.

Wymienione inicjatywy to tylko wybrane elementy obchodów. Wiele z nich realizowanych jest przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Liceum.      O szczegółach będziemy informowac sukcesywnie. Zachęcamy Panstwa do kontaktowania się z nami zarówno drogą pocztową, jak i mailową lub za pośrednictwem facebooka. Adresy w zakładce: KONTAKT.

 

     

(13.06.2014, 00:07:18)      JESTEŚMY NA FACEBOOKU!

Konar idzie z duchem czasu! Zapraszamy na facebooka. Wystarczy wejść na stronę główną szkoły (www.konarski.edu.pl) - tam pojawia się po prawej stronie zakładka, która pozwoli znaleźć nas w sieci. Warto zobaczyć i poczytać jak tradycja przeplata się z nowoczesnością:)

Na terenie szkoły rozpoczął się kolejny etap remontu pomieszczeń. Konar staje sie coraz piękniejszy. Jubileusz tuż, tuż...

 

(18.05.2014, 20:41:49)      Zapraszamy do Galerii zdjęć !

Na naszej stronie znajduje się jedyna, niepowtarzalna Jubileuszowa Galeria zdjęć. Tworzymy ją wszyscy - pracownicy, uczniowie, absolwenci, sympatycy. Można ją nie tylko przeglądać, ale także dodać i skomentować fotografie. Wystarczy kliknąć.Zapraszamy do podróży w czasie:) 

 

 

(15.04.2014, 20:29:17)      20 lat Medalu „Primo Inter Optimos”

 

W kwietniu 1994 r. Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu podjęło decyzję o ufundowaniu corocznej nagrody Medalu „Primo Inter Optimos” (pierwszemu wśród najlepszych) dla najlepszego absolwenta w danym roku szkolnym. Jak pisał wtedy ówczesny Prezes Zarządu Towarzystwa - historyk Stefan Piotrowski „inicjatywa ta ma inspirować do osiągania wysokich wyników w nauce i właściwych postaw życiowych przez wychowanków szkoły…”. Na przestrzeni tych 20 lat, przyznawany Medal, autorstwa wybitnego absolwenta Liceum – rzeźbiarza Wojciecha Kały, stał się nie tylko jednym z najważniejszych symboli działalności Towarzystwa, ale przede wszystkim świadectwem jakości edukacji Liceum. Każdego roku Rada Pedagogiczna desygnuje do nagrody ucznia, który na świadectwie ukończenia liceum uzyskał najwyższą średnią ocen ze wszystkich przedmiotów. TPLO przyznaje laureatowi Medal, a jego nazwisko wyryte jest na pamiątkowej tabliczce w holu przy drzwiach wejściowych szkoły.

Tak samo będzie i w tym roku, zgodnie z już 20 – letnią tradycją. Bo nazwiska laureatów Medalu, na stałe wpisują się złotymi zgłoskami w historię prawie 100-letniej szkoły, tak samo, jak dorobek i dokonania profesorów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu.

TPLO

 

(01.04.2014, 20:13:25)      18.03.2014r.

Komitet Organizacyjny Jubileuszu 100 – lecia Liceum w pełnym składzie spotkał się, aby ostatecznie przedyskutować i zatwierdzić przebieg uroczystości zaplanowanych na 3 i 4 października 2014 r. Przedmiotem ustaleń były poszczególne punkty obchodów zarówno na terenie szkoły, jak i pod ścianą Pro Memoria oraz w kościele WNMP. Przedstawiono gotowy projekt pierwszej wystawy poświęconej darczyńcom Liceum. Padły też konkretne propozycje imprez towarzyszących otwarciu roku Jubileuszowego. Realnego kształtu nabrała idea zorganizowania dla uczniów wycieczki do miejsca urodzin ks. Stanisława Konarskiego - Żarczyc Dużych koło Jędrzejowa. Rozpoczynamy przygotowania do Balu Absolwenta oraz II części obchodów.

(03.02.2014, 21:16:26)      28.01.2014.

Odbyło się kolejne zebranie osób odpowiedzialnych za organizację I etapu uroczystości obchodów stulecia szkoły. Przyjęliśmy ostateczną wersję wyglądu strony internetowej jubileuszu 100-lecia. Od czwartku- 30 stycznia- zacznie ona oficjalnie funkcjonować. W oparciu o ramowy scenariusz omówiono szczegóły przebiegu uroczystości. Sporządziliśmy listę zadań do wykonania, tak, aby cała szkolna społeczność mogła włączyć się w organizację święta. Zaproponowano też założenie Kroniki Jubileuszu 100-lecia szkoły. Jednocześnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem Sali Historii Szkoły oraz starania o sfinansowanie nowych pracowni.

(03.02.2014, 20:36:34)      15.01.2014.

Przygotowania trwają. Grupa robocza spotkała się,aby dokonać kolejnego przydziału czynności. Ustalono m.in. zasady gromadzenia i katalogowania ewentualnych nadesłanych materiałów. Zaplanowano najważniejsze działania związane z dniem inauguracji obchodów. Oceniliśmy stan realizacji dotychczasowych zadań - m.in.przygotowane są już wstępne wersje tekstów na banery wystawy pod hasłem: ONI NAS WSPIERALI. Teraz wlaśnie powstaje schemat scenariusza pierwszej uroczystości. Trwa gromadzenie,skanowanie fotografii.

(03.02.2014, 17:57:52)      28.11.2013.

Komitet Organizacyjny Jubileuszu 100 - lecia szkoły spotkał się prawie w pełnym składzie. Dołączyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Liceum.  Komitet m.in. zaakceptował projekt strony internetowej poświęconej obchodom Jubileuszu oraz program obchodów. Nastąpiła również wymiana opinii i pomysłów dotyczących realizacji całego przedsięwzięcia. Przygotowania do wielkiej rocznicy ruszyły pełną parą.

(03.02.2014, 17:55:59)      12.11.2013.Pierwsze spotkanie.

Komitet Organizacyjny zebrał się w okrojonym składzie. Grupa robocza spotkała się,aby ustalić osoby odpowiedzialne i terminy wykonania zadań tj. opisy do poszczególnych zakładek na stronie internetowej obchodów,tytuły kolejnych banerów tworzących wystawę poświęconą fundatorom,dobroczyńcom Liceum: ONI NAS WSPIERALI. Wkrótce spotkanie w pełnym składzie, wtedy będziemy już oceniać wstępnie przygotowany materiał. Dyskutowaliśmy też nad formą nowego sztandaru szkoły.   Wiele pomysłów powstało w trakcie burzy mózgów. Tak narodził się plan stworzenia nieco nietypowego tableau.To już jednak inna historia i materiał na kolejną odsłonę jubileuszu.